ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Нов скандал е на път да се разрази около Баташките мъченици от Априлското въстание през 1876 г. Преди ден от дружество “Будител” в родопския град излязоха със специална декларация. В нея твърдят, че се извършва подмяна на фактите около кървавите събития по време на въстанието чрез новонаписани текстове на православни жития и молитви, съобщава “Марица”.
“Житие и Акатист (Молитва) на свети Баташки новомъченици” е необходимо да бъдат преразгледани от специалисти богослови, историци и рецензенти и да се пренапишат отговорно съобразно историческите факти, пишат авторите на декларацията. Батачани, сравнявани с агънца, били изклани заради вярата, а че имало Априлско въстание през 1876 г., и че са загинали преди всичко за освобождение на Отечеството, изобщо не се споменава или удобно се пропуска, се казва още в декларацията. В житието посмъртно са удовлетворени “фантазиите” на палача на Батак Ахмед ага-Барутанлията, като в житието пише, че е заклан водачът на въстанието Петър Горанов. Всъщност той реално преживява събитието и умира 49 години по-късно - през 1925 г., погребан с почести в двора на Старата църква.
Предателят на въстанието Ангел Кавлака, описан от Захари Стоянов като такъв, е канонизиран за светец. В декларацията се настоява да се възстанови начинът на ползване и статутът на историческата църква-костница и музей “Св. Неделя”, утвърден от Министерството на културата. Църква-костница да остане музей или, както я нарекоха батачани - “Възторжен паметник на Свободата”, за да възпитава у нацията ни родолюбиви чувства и национална гордост, без разлика на вяра и убеждения, в изпълнение заветите на Левски, зоват от дружество “Будител”.
В декларацията се подчертава, че историческата църква-костница и музей “Св. Неделя” в Батак е публична държавна собственост, одържавена със закон още след Освобождението, препотвърдено с постановление на Министерски съвет от 1952 г., като впоследствие не е имало акт на раздържавяване.
От дружество “Будител” призовават за търсене на наказателна отговорност от хората, издали документа за промяна на собственост на църквата, с който впоследствие тя бе дарена на Пловдивската митрополия.