Най-богатите британци харчат за цигари и пиене, колкото най-бедните за ток и отопление
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Неправителствени организации алармират за „срамни” социални неравенства във Великобритания, информира „Индипендънт”.
Статистиката сочи, че за една седмица най-богатите 10 процента от населението на Острова харчат за цигари и алкохол, колкото най-бедните 10% дават за газ и електричество. Ярката несъразмерност е видима в Доклад за семейния бюджет за 2014 на независимото Бюро за национална статистика. Средностатистическият седмичен разход на британско домакинство е 531 паунда, но има огромна разлика между 10-те процента с най-големи и най-малки приходи, които харчат съответно 1143 и 183 паунда за седем дни.
По-показателни са разбивките за двете групи в доклада, които показват че най-богатата група седмично дава толкова за алкохол и цигари, колкото най-бедната за електричество и газ за битови нужди – 18,70 паунда. Най-богатите 10% харчат повече пари на седмица за мебели (43 паунда), отколкото най-бедните за храна (30 паунда). Заможната десета от британското общество си купува вино за 8,70 паунда на всеки седем дни. Това е повече, отколкото нуждаещите се дават за вода – 6,90.
Според Дънкан Ексли, директор на неправителствения „Тръст за равенство” (Equality Trust), статистиката показва политическата неспособност за справяне с неравенството във Великобритания. „Видимо е, че бедните харчат парите си за базови необходимости.
Сравнението с бюджета на най-богатите е гротескна демонстрация на неравенството в страната,” допълва Ексли. „Как иначе да определим факта, че най-богатите домакинства дават повече за мебели, отколкото най-бедните за храна ,” риторично пита активистът. Не само най-бедните са засегнати. Нивата в социалната стълбица се раздалечават все повече, което затруднява всички обикновени хора, допълва Ексли. Той визира тази част от домакинствата, които искат да спестят пари за достойно пенсиониране или за да подпомогнат децата си в началото на самостоятелния им живот.
„Това става все по-трудно за повечето хора, като младите биват обречени на по-лоши условия за живот, работа и създаване на семейство. Всички доказателства сочат, че в едно по-равно общество децата ни ще са по-добре образовани, семействата и общностите ще са по-сигурни и здрави,” обясни той.
„Ние сме една от страните с най-големи неравенства, извън Третия свят, и трябва да се срамуваме от това”, заключава Ексли. Миналия месец дори бившия консервативен премиер Джон Мейджър призна, че макар страната да е по-богата отпреди, неравенствата са видими и британската власт трябва да се грижи по-добре за бедните, ако не иска да ги задълбочи още, припомня „Индипендънт”.