Най-добрият школски басейн под тепетата хвана паяжини

Региони

Най-добрият школски басейн под тепетата хвана паяжини

11143
на 26.07.2018
Най-добрият школски басейн под тепетата хвана паяжини
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Плувната общественост в Пловдив от години чака своя покрит басейн с олимпийски размери. Според решение на Общинския съвет такъв трябва да се построи на мястото на сегашния "Младост". За целта е изработен проект от арх. Тодор Абаджиев. Две години и половина обаче по казуса няма развитие, а плувците попитаха в отворено писмо кмета Иван Тотев какво е направено до момента, за да бъде реализирано решението на местния парламент и търси ли се изобщо финансиране за съоръжението, пише "Марица".

WINBET – персонални бонуси всеки ден! (18+)

препоръчано

От години в петте коридора на "Младост" плуват по 7-8 деца и спортисти. За любителите на плуването в Пловдив няма много алтернативи. Басейнът на Аграрния университет се използва основно от студентите, този на УХТ отдавна не работи, а съоръженията в хотелите са само за ВИП-а. Базата в града не достига, а преди няколко месеца затвори врати и друго съоръжение, подходящо за обучение на начинаещи плувци - басейнът в СУ "Димитър Матевски". Казусът с него също зацикли, след като градската управа не намери бързо решение за стопанисването му и прехвърли топката в полето на Общинския съвет. Там пък направиха комисия - най-сигурния начин една работа да забие задълго в девета глуха. 

Плувният басейн в тракийското училище „Димитър Матевски” продължава да е под ключ, след като беше затворен преди няколко месеца заради отказа на Община Пловдив да го финансира. И няма гаранция, че ще заработи отново с първия учебен звънец на 15 септември. 

„Горещият картоф” кой да плаща за школската къпалня, в която години наред децата се учеха да плуват, е в ръцете на 51 общински съветници. Преди месец старейшините отхвърлиха предложението на администрацията (а и на директора на училището) басейнът да бъде отдаден на конкурс под наем с мотив, че трябва да се намери форма, при която цената на посещенията да е достъпна за учениците. Наемателят, който и да е той, щял да иска непосилни такси от децата, разсъдиха съветниците. 

Преди да хлопне вратите си, басейнът се ползваше със закрилата на европейския проект. Община Пловдив поемаше част от финансирането с по 30 000 лева годишно, а още 10 000 лева се събираха от учениците, които плащаха по 7 лева за урок. За обучението и тренировките, както и за стопанисването на съоръжението се грижеше УСК „Димитър Матевски” с председател Атанас Игнатов. Срокът на проекта обаче изтече, Община Пловдив врътна кранчето на парите, а заедно с него и ключа на един от малкото закрити басейни в града. 

Вече няколко месеца общинарите не могат да решат казуса, който за тях се оказа с повишена трудност - как хем да не плащат пари за училищния басейн от градския бюджет, хем децата да го ползват на символични цени. 

Но и на сесията този четвъртък местният парламент няма да вземе решение за „Димитър Матевски”. 

Предложението е готово, но в суров вид и изисква обсъждане, преди да го внесем на сесия, обясни вчера Божидар Здравков от ДСБ. Достолепният съветник е един от членовете на разширената комисия, избрана в местния парламент да намери "ключа от бараката”. В комисията участват още Ясен Михайлов (ГЕРБ), Ангел Ангелов (местна коалиция „Здравко Димитров - да решаваме заедно”), Евелин Парасков (Съюз за Пловдив), Константин Георгиев (Кауза Пловдив), Костадин Гаров (Патриотичен фронт), Иван Петков (БСП), Бояна Маркова (ЗС „Ал. Стамболийски). 

„Черновата” на бъдещето на училищния басейн, написана от съветниците, изглежда по следния начин. Според комисията годишните разходи по работния режим на съоръжението са около 70 000 лева. По-голямата част от тези средства ще се поемат от бюджета на Община Пловдив, много малка - от училището. Засега не се уточнява как точно ще бъде разпределено финансирането. В тази схема има и трета страна, тъй като басейнът ще се отдаде под наем. 

Целта ни е да бъде достъпен за учениците, подчерта Божидар Здравков. Вариантът е децата да ползват месечна карта от 20 лева, което означава, че ще плащат по 1 - 2 лева на посещение, но не и по 7 лева, както беше доскоро. Тази такса ще се внася в бюджета на училището. Наемателят ще се грижи за стопанисването на басейна, а също така и за обучението на децата, но ще има право да обслужва външни хора вечер и в почивните дни срещу пазарна такса, каквато той определи. Приходите от тази такса ще са за наемателя. 

Това е рамката, около която мнозинството в комисията е обединено, и считаме, че този пилотен проект може би ще може да се приложи и в другите учебни и детски заведения, където има плувни басейни, коментира Божидар Здравков. Той допълни, че въпросът с басейна в „Димитър Матевски” е изключително важен за децата и че лично той много се надява да бъде решен на сесията в началото на август. 

През август до средата на септември местният парламент почива. Ако градските бащици отложат пак проблема със стопанисването на басейна, той ще продължи да събира паяжини още няколко месеца за всеобщо недоволство на стотици родители и деца.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Семейни проблеми мъчат Стрелците, Везните - в плен на емоциите ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Семейни проблеми мъчат Стрелците, Везните - в плен на емоциите
ПИК TV x
Виктор Димчев пред ПИК TV: Борисов е преценил, че ППДБ ще са малкото братче на ДПС, а не големият ръжен в ръката на Агата (ВИДЕО) Виктор Димчев пред ПИК TV: Борисов е преценил, че ППДБ ще са малкото братче на ДПС, а не големият ръжен в ръката на Агата (ВИДЕО)
ново
Днес: 3
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК