ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Изследователи в Пало Алто в американския щат Калифорния са създали най-мощния рентгенов лазер с света, пише BBC News. Устройството се нарича Linac Coherent Light Source и се използва за наблюдение на движението на атомите и молекулите в живи системи. Машината постига милиарди пъти по-голяма ефективност от предишните поколения лазери. Всеки рентгенов импулс има мощността на националната електропреносна система на голяма държава, а всяка секунда се произвеждат стотици такива импулси, информира "Фокус"
Проф. Майк Дюн, който ръководи лабораторията в Пало Алто казва, че системата излъчва екстремно бързи “изстрели” от рентгенови лъчи. “Представете съзтезание по бягане на 100 метра”, обяснява той. “Разликата между първото място и второто място понякога е една стотна от секундата. Вземете тази стотна и я разделете милион пъти. Вземете една от тези милионни и я разделете още един милион пъти. Ето толкова бързи са тези рентгенови лъчи”.
Машината е разработена на базата на ускорител за частици. Вместо да сблъсква частици обаче, тя помага на учените да виждат какво се случва в живи организми и да проследяват протичането на химически реакции. “Това е истинска революция”, изтъква проф. Дюн. “Сега за пръв път можем да надникнем дълбоко навътре в атома във времевите и пространствените мащаби на биологичните и химическите процеси. Това трансформира възможностите за възприемане на реалния свят”.
С помощта на мощния рентгенов лазер изследователите проучват проби от мозъка на хора, болни от Паркинсон. Д-р Менг Янг, която извършва опитите, вярва, че новият лазер има потенциала да доведе до революционни открития в тази област. Същевременно проф. Андерс Нилсон има възможността за пръв път да наблюдава поведението на атомите при химически реакции. Той посочва, че това ще помогне на учените да ускорят химическите производства и да ги направят по-ефективни.