ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Науката направи още една крачка към по-пълното разбиране на генетичната същност на живота, пише BBC. Екип, ръководен от американския предприемач Крейг Вентър е създал в лабораторни условия полусинтетична, функционираща бактерия, която има под 500 гена - по-малко от което и да е познато на хората живо същество. Изследователите посочват, че целта им е да разширят границите на фундаменталното познание, което от своя страна би могло да доведе до нови техники за разработване на лекарства и други химични вещества.
“Дългосрочната ни визия е да проектираме и отглеждаме изкуствени организми, към които можем да добавим определени функции и да предсказваме какво ще се случи,” казва Даниел Гибсън, един от авторите на публикацията за изследването в журнала Science Magazine. “Смятаме, че тези клетки биха имали редица приложения - от медицина до биохимия, биогорива, хранителна индустрия и земеделие,” изтъква той.
Екипът съобщи за създаването на първия си полусинтетичен организъм през 2010 година. Тогава учените отгледаха в лаборатория целия “генетичен софтуер” на Mycoplasma mycoides - микроб, който се среща в някои преживни животни. Изкуственият ДНК набор беше трансплантиран в клетката на друг вид Mycoplasma, предварително изпразнен от генома си. След процедурата модифицираният микроб започна да се дели.
В новата публикация д-р Вентър и колегите му посочват, че сега са намалили броя на биохимичните инструкции в полусинтетичния организъм до крайния минимум. След дълга поредица от опити бактерията Mycoplasma е в състояние да функционира с едва 473 гена - приблизително половината от гените на живеещия в естествени условия микроб и около 50 по-малко от тези на Mycoplasma genitalium, организмът с най-малък набор от гени в природата. За сравнение по-сложните организми могат да имат десетки хиляди гени, които задвижват биологичните им функции.