Налаганите от АПИ глоби за неплатена тол такса са незаконни, обяви съдът на ЕС
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Налаганите от Агенция "Пътна инфраструктура" санкции на превозвачите за незаплатени толсегменти са незаконосъобразни и непропорционални съгласно решение на Съда на Европейския съюз, съобщават от Камарата на автомобилните превозвачи.
"На 21 ноември 2024 г. шести състав на Съда на ЕС в Люксембург постанови важно решение, касаещо налагането на имуществени санкции на физически и юридически лица за незаплатени такси за използване на пътната инфраструктура. Преюдициалното запитване бе отправено от Административен съд - Хасково по повод образувано пред него дело, в което транспортна фирма оспорва издадения срещу нея от АПИ електронен фиш за налагане на имуществена санкция за незаплатена толтакса", посочват от камарата, цитирани от БТВ.
Съдът на Европейския съюз е определил, че налаганите от АПИ глоби противоречат на основния принцип за съразмерност на имуществената санкция с тежестта на извършеното нарушение.
Към момента в българското законодателство наказанията са фиксирани, независимо от тежестта на нарушението. АПИ налага имуществена санкция от 2500 лв. на юридически лица и административно наказание "глоба" от 1800 лв. на физически лица, като се предоставя възможност за освобождаване с плащането на "компенсаторна такса" от 750 лв.
Системата от нарушения се налага за частично или изцяло незаплатени пътни такси. Така определеният размер на санкцията е еднакъв за всички нарушения. Според Съда на ЕС това нарушава принципа на пропорционалност и такива санкции не следва да бъдат налагани.
В решението на съда се посочва, че "не се допуска система от наказания, която предвижда налагане на глоба или имуществена санкция с фиксиран размер за всички нарушения на правилата", както и че "предвидената възможност за освобождаване от административнонаказателна отговорност чрез заплащане на "компенсаторна такса" с фиксиран размер от 750 лв., при наличието на посочените в закона изисквания, отново не може да промени извода, че националната правна уредба е в противоречие с правото на съюза".
"Няма да се уморим и ще продължаваме да се борим, докато не видим, че в България имаме работеща тол система, която събира по-голямата част от таксите от транзитния трафик, която дава конкурентно предимство на българските превозвачи, местния бизнес и българския потребител. Нека не забравяме, че тол таксите са най-справедливия начин за пътно таксуване, но за целта трябва да има и адекватна пътна инфраструктура", пишат от асоциацията.