НАПАДЕНИЕ: Турция е нанесла удари по 181 мишени на кюрдите и сирийците в Сирия (ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Армията на Турция е нанесла удари по 181 мишени в Сирия в първите часове на трансграничната операция в североизточната част на страната. Това съобщи турското Министерство на отбраната, цитирано от световните агенции.
"В рамките на операция "Извор на мира" източно от река Ефрат военновъздушните сили и друга бойна техника нанесоха удари по 181 обекта на "терористични организации", се казва в съобщението.
В сряда вечерта Анкара обяви началото на наземната фаза на операцията, която започна с въздушни и артилерийски удари по позиции на кюрдски формирования и сирийски сили, които обитават родните си места, но Ердоган ги нарича терористи.
Ръководената от кюрдите коалиция в североизточна Сирия заяви снощи, че е отблъснала сухопътна атака на турските войски, които започнаха трансгранична операция по-рано вчера, съобщиха Франс прес и Ройтерс. "Наземната офанзива на турските сили беше отблъсната от бойците на Сирийските демократични сили в района на град Тал Абияд. В момента няма настъпление", написа говорителят на кюрдско-арабската коалиция Мустафа Бали в Туитър.
Атаката идва дни след като американският президент Доналд Тръмп изтегли американските военни от района. Това решение предизвика обвинения на висши представители на Републиканската партия, че Вашингтон е изоставил "верните си кюрдски съюзници в Сирия".
Вашингтон не е давал на Турция "зелена светлина" за операцията ѝ в Сирия, противно на някои твърдения. Това заяви държавният секретар на САЩ Майк Помпейо в интервю за телевизия "Пи Би Ес", съобщава Ройтерс.
"Това е лъжа. САЩ не са давали на Турция "зелена светлина". Спомнете си нашата задача (в Сирия). Ние отидохме там, където хора бяха убивани, горени, държани в клетки. Президентът започна кампания за разгромяването на халифата и това беше постигнато", заяви Помпейо. На въпрос за изтеглянето на американските войски от североизточна Сирия, където Турция започна офанзива срещу кюрдските милиции, той изтъкна, че това решение било взето, за да не бъдат излагани на риск военните.
"Ние ще продължаваме да защитаваме нашите граждани от терористична заплаха", каза Помпейо. В същото време той изрази мнението, че изтеглянето на американските военни от зоната на турската операция ще доведе до възраждането на терористичната организация "Ислямска държава". "Не вярвам това да стане", заяви държавният секретар, коментирайки изявленията на американски законодатели по този въпрос. "Президентът на САЩ Доналд Тръмп разбира заплахата", увери той.
САЩ обмислят въвеждането на икономически санкции срещу Турция. Американският президент Доналд Търмп дори се закани да унищожи икономиката на Анкара.
Турският президент Реджеп Ердоган заяви, че Анкара има право да провежда трансгранична операция в съседна Сирия благодарение на споразумението, подписано между двете страни в турски град Адана през 1998 г., съобщи ТАСС.
"Що се отнася до използването на въздушното пространство над Сирия, то не принадлежи на САЩ. Това е международно пространство, това е сирийско въздушно пространство и след като не принадлежи на САЩ, въпросът за използването му се решава от режима (на президента на Сирия Башар Асад)", казва Ердоган в интервю за в. "Ени шафак".
Той отбелязва, че САЩ се намират в Сирия не по покана на режима, а Турция се намира там в рамките на споразумението, подписано между Анкара и Дамаск в Адана.
"Съгласно този договор, ако режимът не предприеме мерки срещу Кюрдската работническа партия, то нашите военни имат правото да преследват терористите (на територията на Сирия)", добавя Ердоган.
Отношенията между Турция и Сирия през 80-те и 90-те години бяха крайно напрегнати, тъй като Анкара обвиняваше Дамаск в подкрепа на Кюрдската работническа партия (ПКК), припомня агенцията. През октомври 1998 г. избухна криза между двете страни и Турция даде на Сирия 45-дневен срок напълно да се откаже от подкрепата си за ПКК. Същата година сирийските власти изгониха от страната лидера на ПКК Абдуллах Йоджалан, след което настъпи пробив в отношенията между двете страни. На 20 октомври 1998 г. преговорите между представители на министерствата на вътрешните и на външните работи приключиха с подписването в Адана на съвместен протокол и споразумение по въпросите на сигурността.
Освен ООН, Арабската лига се събира в събота на извънредна среща по искане на Египет във връзка с турската офанзива в североизточна Сирия, съобщи организацията в изявление, цитирано от Ройтерс.
Египетското външно министерство "категорично осъди турската агресия срещу територията на Сирия", посочвайки, че офанзивата "представлява фрапантна и неприемлива атака срещу суверенитета на една братска арабска страна".
Египетският президент Абдел Фатах ас Сиси обсъди турската операция с иракския си колега Бархам Салих в телефонен разговор в сряда, съобщи говорителят на президента Басам Ради.
"Турската агресия...представлява опасно развитие, което заплашва международния мир и сигурност и изостря кризисната ситуация в региона", заяви говорителят.
Арабската лига, в която членуват 22 държави, включително Египет, Ирак и Саудитска Арабия, заяви в сряда, че срещата в събота ще бъде на министерско равнище и на нея ще бъде обсъдена "турската агресия" срещу сирийската територия.