Напрежение в Куклен и Яврово: Заровили кожите с антракс над селото на Хайтов
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Новината, че в Куклен са хванати заразените с антракс кожи, предизвика смесени чувства у местните. Някои се притесняват, че градът и околностите могат да пламнат, а други са абсолютно безразлични. Неслучайно Куклен има славата на едно от големите депа за складиране и експорт на овчи и говежди кожи. След затваряне на местната фабрика, която ги преработваше, там остана да се върти с пълна пара само алъш-веришът. Това пише Марица.бг.
Както съобщихме при тайна операция преди няколко дни в землището на с. Яврово са загробени 19 животински кожи, между които и тези на умрелите от антракс крава и овца във Варненско. Те са стигнали до там чрез прекупвач, който се снабдил с опасната стока от хайван пазари в Карнобат и Провадия и я предложил на фирма в Куклен, която изнася кожи за Турция. След като разбрал, че стоката идва от Варненско, собственикът отказал да я купи от страх. Това обясни зам.-кметът на община Куклен Илхан Кадир. Той уточни, че мястото, където е проведена акцията, е маскирано с естествени материали и по нищо не личи, че теренът е бил разкопан, и категорично отказа да го посочи. Мотивира се с това, че е възможно някой недоброжелател да започне да рови, въпреки че районът бил непроходим. Именно по тази причина не е сложен и надпис, който да привлича вниманието. Той уточни, че други превантивни действия и наблюдения на терена, който бил добре обеззаразен, засега не се предвиждат.
Тревогата от антракса е завладяла най-вече майките с малки деца и възрастните хора. Само при мисълта, че оттук е минала заразата, тръпки ме побиват.
Притеснявам се къде да водя детето на разходка, коментира Юзджан Ибрахимова. Съседката Халиме Селим разхождаше в двора пеленаче на ръце и цъкаше с език: Аман от лоши болести, ако тази бе опасна само за животните, иди-дойди, ама и хора да поваля, вече е лошо. Като чу разговора, и свекърва се намеси с коментар: Държавата да си гледа по-добре работата, за да не мрем като хайвани. Малките деца и възрастните хора сме най-уязвими, защото ни е слаб имунитетът.
В Куклен има няколко боса в бизнеса, а почти всеки втори търгува с кожи. Това разказа местен жител, пожелал анонимност. Човекът обясни, че никой не се стряскал нито от антракс, нито от друга болест. Всеки гледал как да печели. Кожите се набирали от цялата страна и се складирали в гаражи и частни домове. Прекупвачите ги съхранявали чрез осоляване. Само да видите колите, с които пристигат, как текат кървища от тях и каква смрад се носи. И това е от години, кой знае колко други болести са минали оттук , без да научим, пита се мъжът. Той обясни, че една агнешка кожа вървяла между 8 и 10 лв. за брой, а ако е от младо теле - между 2,50 и 3,00 лв. за кг. После се препродавали двойно и тройно.
Всички местни търговци живеели като бейове и карали луксозни коли. Иначе до един се водели социално слаби и получавали помощи. Ако тук дойде комисията „Кушлев”, нито един от тях няма да може да докаже доходи. Както и почти никой не е хванат от контролните органи. Сега, посред бял ден, търговия не се върти, всички се активират след 5 следобед, когато няма полиция или ветеринари от Агенцията по храните. Право да ви кажа, проверките въобще ги няма. Правят се извънредни само по празници, но какво от това? Дори и да хванат някой в нарушение, плаща си глобата и запява старата песен, допълни кукленецът.