ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Все повече мигранти от Близкия изток и Африка се струпват в Сърбия и търсят начини за достигане на Западна Европа, съобщават световните агенции, цитирани от БНТ.
Няма признаци за нова криза, като тази през 2015 г., но властите в Белград отчитат, че броят на хората се е увеличил с 20-30 процента, в сравнение с миналата година.
Сръбският град Суботица, на границата с Унгария, е временна цел на стотици мигранти по пътя им към по-богатата Западна Европа. Пристигналите тук настояват да продължат нататък, въпреки отказа да ги пуснат на унгарска територия. Опитите не престават и през февруари Унгария дори затвори за кратко границата.
„Знам, че границите са затворени. Сръбската армия и полиция не ни пускат. Но ще намерим начин да отидем в Европа”, категоричен е Адил Фарис, мигрант от Мароко.
Част от семействата на много мигранти вече живеят в европейски държави.
„Аз ще отида във Франция. Жена ми и синът ми са във Франция. Синът ми има коронавирус”, допълва той.
По официални данни има около 1 000 мигранти в северната сръбска провинция Войводина и още толкова в Белград, но е възможно да са и повече.
Светлана Палич, говорител на Комисарията за бежанците и миграцията на Сърбия: „Сърбия се намира на т.нар. Западнобалкански маршрут, който все още действа. Би трябвало да имаме достъп до европейския фонд "Убежище, миграция и интеграция". Не сме в Европейския съюз, но трябва да се намери решение”.
Наред с бягащите от глад и мизерия има и бежанци от войната в Сирия.
„Ние пресякохме турската граница, после границите на Гърция и Сърбия. И спряхме тук, защото е трудно да преминем в Унгария или Румъния”, казва Хасан Абас, бежанец от Алепо.
Те са блокирани в Сърбия, където също не ги желаят. Макар и далеч от първоначалните мащаби, кризата, която започна през 2015-а, продължава. Мигрантите и властите на засегнатите държави очакват да се намери решение.