ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Казват, че наргилето задържало отровите в тютюневия дим. За това го предпочитали всички, които активно спортуват. Моят внук дори ме покани в заведение, където се предлага тютюнопушене по този екзотичен начин. Преди да опитам обаче искам да знам какви ще са последствията за здравето ми. Георги Златев, София
Пълна заблуда е схващането, че наргилето прави употребата на тютюн по-малко опасна. То води до същата зависимост, както лулата и цигарите, сочи европейско проучване. Подобно на тях уврежда белия дроб и повишава риска от тумори на пикочния мехур, устните и устната кухина. Допълнително условие за заболявания създава практиката наргилето да се употребява колективно като цяла компания пуши през един мундщук /накрайник/.
По този начин лесно се пренасят различни инфекции - гъбички, херпес, хепатит, туберкулоза. Често недобре почистени уреди стават източник на зараза с хеликобактер пилори - бактерия, която е виновник за стомашно-чревни възпаления и язви. Присъствието й в стомаха, съчетано с веществата от изпушения тютюн, е условие за развитие на злокачествени заболявания на храносмилателната система. Сериозна опасност създава димът от наргилето, който се инхалира в огромни количества. Според британско изследване, обемът на този дим е около 200 пъти по-голям в сравнение с цигарения. По-високо е също замърсяването на дихателната система с арсен, олово, хром, никел и други опасни вещества.
Въпреки че в ароматизирания тютюн за наргиле няма катран, любителите на ориенталското удоволствие поемат до 5 пъти повече въглероден окис, отколкото употребяващите цигари. А високите нива на въглеродния окис в кръвта увреждат мозъка.
Освен това водата в наргилето не задържа никотина. Екзотичното занимание се оказва вредно не само за тези, които пушат, но и за всички около тях.