ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
НАТО вижда напредък в Сирия и отбелязва намаляване на насилието в североизточната част на страната, след турската операция, но ситуацията все още е много крехка, предава TACC, цитирана от "Фокус".
Това заяви генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг при пристигането си в Брюксел за срещата на министрите на отбраната на страните от НАТО.
„Обнадеждава ни фактът, че през последните дни наблюдаваме значително намаляване на насилието. На тази основа трябва да работим за устойчиво политическо решение на кризата в Сирия. Ситуацията все още е нестабилна, но поне виждаме известен напредък“, каза той.
По-рано на пресконференция в Брюксел, Столтенберг отказа да даде оценка на споразуменията между Русия и Турция за нормализиране на ситуацията в Сирия и подчерта, че намаляването на насилието в региона „е резултат от споразуменията между Турция и САЩ“.
Столтенберг заяви, че НАТО няма намерение да провежда мироопазваща операция в Сирия, и смята, че подобна мисия трябва да бъде проведена с разрешението на ООН.
"НАТО не присъства в Сирия. Алиансът все още не е получил призиви за провеждане на операция в Североизточна Сирия. Доколкото разбирам, предложението на германския министър на отбраната е мироопазваща мисия, за която е необходимо решение на ООН", каза той.
"Трябва да обсъдим подробно това предложение преди да бъде взето решение“, заяви още Столтенберг.
Столтенберг също отбеляза, че НАТО все пак обмисля инициативата на Берлин за изпращане на многонационални мироопазващи сили в Североизточна Сирия, като според него това би бил един от елементите на бъдещото политическо решение на конфликта в региона.
"Всички страни от НАТО подкрепят политическо, договорено решение на кризата и германското предложение е един от елементите на такова решение“, подчерта Столтенберг.
„Добре е страните от НАТО, в случая Германия, да представят предложения и идеи как да продължим напред и как да се създадат условия за дългосрочно политическо решение. Разбира се, има много предизвикателства, има много трудности. Идеята за създаване на механизъм, договорен от международната общност за решаване на ситуацията в Североизточна Сирия, е това, което министрите на отбраната ще обсъдят днес", добави той.
По-рано германският министър на отбраната Анегрет Крамп-Каренбауер предложи създаването на зона за сигурност, контролирана от международни сили в Северна Сирия, на границата с Турция с участието на Москва и Анкара.