BG EN

Началникът на отбраната: Година след войната българските граждани могат да се чувстват защитени и сигурни

Животът днес

Началникът на отбраната: Година след войната българските граждани могат да се чувстват защитени и сигурни

4963
на 24.02.2023
Началникът на отбраната: Година след войната българските граждани могат да се чувстват защитени и сигурни
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Една година след началото на войната правим всичко възможно българските граждани, обществото ни да се чувстват защитени и сигурни. Българските граждани се радват на същото ниво на сигурност и защита каквото имат всички страни по Източния фланг на НАТО. Това увери пред БНТ началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.

препоръчано

От критична важност е помощта за Украйна от демократичния свят, каза още адмиралът. Но едно е гражданската позиция, друго е позицията на началника на отбраната.

"Моята отговорност е да поддържам необходимите отбранителни способности на българската армия, да се развиват и българската армия да се модернизира, затова да се вземе правилно адекватно политическо решение сме предоставили необходимата военна експертиза", каза той.

Припомни, че на Консултативния съвет за национална сигурност при президента е изпратил изчерпателен анализ за състоянието на българската армия и в края на анализа е призовал да се работи ускорено за модернизацията на армията, като е представил най-приоритетните проекти, които развитието на войната е потвърдил като правилна приоритизация.

Повтори, че решенията за предоставяне на техника са политически, а той е отговорен да предостави само съответната военна експертиза. Категоричен е обаче, че нямаме възможност да поддържаме остарялата съветска техника.

Според адмирал Ефтимов няма пряка връзка между предоставената военна техническа помощ на Украйна и ускоряване на модернизацията на българската армия. Заяви, че до България е имало само едно конкретно предложение за заместваща техника от страна членка на НАТО и то е било за бронетанкова техника.

"За съжаление нямаше развитие по този въпрос. Ставаше въпрос за заместваща техника - ако ние предоставим нещо на една страна, какво можем да вземем в замяна", уточни началникът на армията ни.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 11 декември: Девата да не си и помисля за пътуване през граници, Козирогът го дебне КАТ САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 11 декември: Девата да не си и помисля за пътуване през граници, Козирогът го дебне КАТ
ПИК TV x
ГОРЕЩО В ПИК TV! Кирил Добрев побесня след провокацията на Денков: Тези политически шарлатани довчера искаха да участват във властта, предлагаха министри и искаха постове (ВИДЕО) ГОРЕЩО В ПИК TV! Кирил Добрев побесня след провокацията на Денков: Тези политически шарлатани довчера искаха да участват във властта, предлагаха министри и искаха постове (ВИДЕО)
ново
Днес: 47
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК