ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Докато САЩ се опитват да възвърнат равновесието си след седмицата на насилие, в която полицаите се изправиха срещу цивилни, началникът на полицията в Далас Дейвид Браун стана фигурата, олицетворила травмата на цялата нация. След като чернокож ветеран от армията застреля петима бели полицаи на мирно шествие в Далас, 55-годишният полицейски началник, който е афроамериканец, написа следното съобщение: „Всички сме с разбити сърца.
Това трябва да спре, това разделение между полиция и граждани”. Историята на Браун, белязана от лична трагедия, е събрала в себе си болезнените напрежения, свързани с работата на полицията, расовото и въоръженото насилие в Америка. Малко след като Браун оглавява полицията в Далас, 27-годишният му син застрелва полицай и още един мъж, докато е под влияние на наркотици. Полицията го неутрализира веднага. Дейвид Браун е родом от Далас и постъпва в полицията, за да се бори с нарко епидемията в собствения му квартал. Освен сина си, Браун загубва също брат си и свой партньор в работата, станали жертва на стрелба. „Този човек е преминал през толкова много!”, казва местният жител Рон Франклин, дошъл пред сградата на полицията в Далас да отдаде почит на намиращия се в неподсредствена близост мемориал. „Чевствам болката му.
Той се опитва да направи най-доброто, което е по силите му”, признава Франклин. Независимо от ударите, които е понесъл лично, Браун остава твърд в решимостта си да спомогне за възстановяване на „протритата” социална тъкан и да подобри образа на правоохранителните органи. „Полицаите са пазители на тази велика демокрация”, каза Браун ден след трагедията. „Свободата да протестираш, свободата са словото, свободата на изразяване. За всички свободи се борим с цената на живота си”, изтъква Браун. Като полицейски началник той си спечели уважение в национален мащаб за напредничавия си подход към органите за опазване на реда и работата му за изграждане на по-приятелски отношения между ченгетата и членовете на общността.
„Той е човечен. Влиза в положението и на двете страни. Не гледа само от своята гледна точка”, изтъква Джули Гавран, директор на организацията „Дръжте оръжията извън университетските градчета”. Активистката за контрол на оръжията казва, че Браун има огромен опит и го използва, за да започне така необходимия диалог по темата. Макар че отначало е бил изправен пред явната студенина на колегите си, Браун набра скорост, насочвайки се първо в посока, обратна на насилието. Той започна да обучава полицаите, като включваше симулации как в кризисни ситуации да намаляват противопоставянето, без да използват оръжие. Статистиката показва трайно намаляване на броя на случаите, в които полицаи са използвали оръжието си от 2012 година насам.
Миналата година бройката достигна най-ниската си точка от цяло десетилетие. „Нашият началник през последните две години направи чудеса, за да укрепи общността и взаимоотношенията с полицаите”, казва Гавран. Намирането на общ език между полицията и гражданите беше видно миналия четвъртък, когато ченгета и местни хора се здрависваха и си правеха селфита по време на мирното шествие, непосредствено преди Мика Джонсън да открие огън и да превърне събитието във военна зона.
След атаката Браун дойде лично да говори с хората и да се изкаже пред потресените си съграждани повече като политически лидер, отколкото като служител на реда. „Няма да позволим на един страхливец, който действа от засада срещу полицаите, да промени нашата демокрация”, каза Браун. „Нашият град, нашата страна, са нещо повече от това”, заключи началникът на полицията в Далас. Според социоложката от университета в Айова Джесика Велбърн фактът, че Браун е чернокож и ръководи 3 500 полицаи е крачка в правилната посока. „Със сигурност, той познава лично всеки аспект от ситуацията”, посочва Велбърн, „и определено си дава ясна сметка за положението, в което се намира”.