ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Информациите, че от началото на тази година е спрян предавателят на средни вълни, който излъчва предаванията на турски език на БНР /Радио България/ за някои райони с преобладаващо турско население в България, предизвика протести сред изселническите организации в Турция, пише БТА.
Байрам Чолакоглу, председател на Дружеството за култура и сътрудничество на балканските турци, заяви, че подобни действия "не отговарят нито на европейските норми, нито на защитата на човешките права", а са израз на "етническа нетърпимост".
Пред Анадолската агенция той посочи като проява на тази атмосфера също нападенията срещу джамии в България, въпросите около вакъфските имоти, исканията за отмяна на новините на турски език по БНТ.
Чолакоглу подчерта, че предавателят във Видин, от който сега се излъчва сигналът на средни вълни за България, е недостатъчен, за да се покрият териториите, населени компактно с български турци, които са главните слушатели на предаванията на турски език на БНР.
"По този начин хиляди слушатели ще бъдат лишени от възможността да чуят емисиите на майчин език на Радио България.
Така се създава изкуствено напрежение, особено след като в България се повдигат искания за спиране новините на турски по БНТ", каза той.
Председателят на Конфедерацията на балканските турци Зюрфеддин Хаджъоглу коментира, че "в България се опитват да спрат всякакви предавания на турски език". Според него "съществуват предубеждения по отношение на предаванията на турски било по телевизията, било по радиото".