"Независимая газета": Защо Кюрдистан няма да повтори съдбата на Косово

СВЕТЪТ ДНЕС

"Независимая газета": Защо Кюрдистан няма да повтори съдбата на Косово

11643
на 29.09.2017
Независимая газета: Защо Кюрдистан няма да повтори съдбата на Косово
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Референдумът за независимостта на Иракския Кюрдистан, обещаващ държавност на един от най-древните народи в Близкия изток, принуди международната общност да затвори очите си за Устава на ООН. Срещу гласуването в северната част на Ирак се обявиха не само регионалните, но и международните играчи, апелиращи, че в настоящите трудни времена тази мултиетническа държава трябва да запази териториалната си цялост. В официално заявление за Белия дом пише, че кампанията за самоопределение, инициирана от иракските кюрди, е по-вероятно да има отрицателно въздействие върху ефективността на международна операция срещу "Ислямска държава", пише Независимая газета.

препоръчано

Трудно е да се оцени как процесът на разделяне ще засегне военната кампания за унищожаване на „Ислямска държава“. Трябва да се отбележи, че позицията на регионалните и международни играчи, действащи като единен фронт срещу кюрдската независимост, може да има други мотиви. Разделянето на Ирак носи рискове за бизнеса както на американските, така и на руските енергийни компании, които работят на територията на Близкия изток. Освен това САЩ се опасяват, че влиянието на техния основен противник Иран ще се увеличи в независимия Иракски Кюрдистан..

Протестите на Анкара, която доскоро бе в топли отношения с Ербил, понякога изглеждат комични. Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган, обясняващ безполезността на опитите на иракските кюрди да спечелят независимост, често посочва два примера в публичните си изказвания. „Независимостта на Косово бе призната от 114 държави, но за съжаление Косово не е станало част от световната общност и изпитва затруднения. Какво може да очаква Северен Ирак, след като е признаван единствено от Израел?“, посочи президентът. Без да иска, той даде аналогията, която на фона на събитията в Иракски Кюрдистан се отнася за двойствеността на външната политика не само на Турция (признала независимостта на Косово през 2008 г. ), но и на другите членове на международната общност.

Един от основните аргументи в полза на независимостта на Косово бе правото на народите не самоопределение, чиято правна сила е заложена в чл. 1, параграф 2 и чл. 55 от Устава на ООН. Фактът, че разделянето на този регион не е в противоречие с международното право, беше признат от Международния съд през 2010 г. Принципът на правото на самоопределение беше използван не само от Запада. Например, Русия обясни така признаването на Абхазия и Южна Осетия през 2008 г. Но нито западните държави, нито Русия си спомнят за този правен принцип, когато става въпрос за Кюрдистан.

Много често анализаторите посочват, че референдумът от 25 септември е бил опит на Ербил да се пазари от допълнителни отстъпки от Багдад. Въпросът за формирането на кюрдска държава все пак ще стане след поражението на „Ислямска държава“ - ако не в северната част на Ирак, то в северната част на Сирия. И тогава международната общност ще трябва да избере дали да спазва международните норми или да продължи да ги дискредитира. 

 

 

 

Фокус

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 май - Близнаците да си наложат спокойствие, Козирозите да се пазят от скандал с брачната половинка САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 май - Близнаците да си наложат спокойствие, Козирозите да се пазят от скандал с брачната половинка
ПИК TV x
ПЪРВО В ПИК! Слави събра 1000 души на среща в Пловдив (ВИДЕО/СНИМКИ) ПЪРВО В ПИК! Слави събра 1000 души на среща в Пловдив (ВИДЕО/СНИМКИ)
ново
Днес: 7
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК