ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Разпънати сергии, сувенири, маркова линия дрехи със затворнически номер "466/64" и всевъзможни ключодържатели, тениски и шапки- освен герой на страната Нелсън Мандела се оказва и успешен маркетингов продукт, а скорошната му кончина разрасна бизнеса, наречен "Манделамания", до невиждани размери, съобщи Ройтерс.
На кръстовище в един от най-богатите квартали на Йоханесбург могат да бъдат забелязани млади мъже, които обикалят покрай колите, докато шофьорите чакат на светофара, и им предлагат да си купят холограмни портрети на "бащата на нацията". Цената им е около 100 ранда, или малко под 10 щатски долара. "След като Мандела почина, ние започнахме да предлагаме тези портрети, за да могат хората да имат спомен за него", казва Чепо Мабазо, който е един от уличните търговци. Снимките идват от нигерийски търговец на едро, който ги продава за по-малко от 3,50 долара. Тези портрети са една нищожна част от това, което много хора наричат "Марка Мандела" - развиваща се индустрия, която печели от името на бившия президент на Южна Африка. Според експерти Мандела, Мадиба и всички други наименования, свързани с бореца срещу апартейда, са едни от най-желаните марки по света.
Пред къщата, в която почина Мандела на 5 декември, в заможно предградие в Йоханесбург, множество търговци бяха наредили своите сергии. "В деня след смъртта му ние разпечатахме неговия лик на хиляди тениски", казва Нкатеко Манганя, един от многото продавачи, които спечелиха над 8000 ранда (550 евро) на ден през изминалата седмица. "Обикновено най-често се продават продукти, свързани с АНК - партията, която е на власт в Южна Африка. Но точно сега всички искат сувенир на Нелсън Мандела", добавя търговецът, докато клиентите ровят в купчини с блузи, шапки, часовници и знамена с лика на лидера, които се разпростират по цялата улица пред къщата на Мадиба.
Малките търговци не са единствените, които са облагодетелствани от не толкова радостния случай. Някои южноафрикански банки, застрахователни компании и телевизионни канали също отбелязаха своята почит към смъртта на Мандела, разпространявайки множество билбордове с неговия лик по улиците на Йоханесбург. Дори след като почина, образът на първия чернокож президент на страната продължава да развива бизнеса "в негова чест".
"Стойността на Мандела е безценна. В него има цялостност, достойнство, борба за свобода - всичко, което може да искате, за да популяризирате един продукт", твърди Джеръми Сампсън, директор на "Интербранд" и специалист по маркетингови стратегии.


