Нено Димов: В България се рециклират с около 10% повече битови отпадъци отколкото в ЕС
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
По експертна оценка в България се рециклират близо 40% от образуваните битови отпадъци от пластмаса, което е с около 10% над средното ниво за Европейския съюз. Това каза министърът на околната среда и водите Нено Димов във връзка с изготвената от Европейската комисия стратегия за предотвратяване на отпадъците от пластмаси, която се очаква да бъде обсъждана по време на Българското председателство на Съвета на ЕС, съобщи "Фокус".
Той уточни, че данните са по експертна оценка, тъй като все още в самия ЕС няма ясна методика, по която това да се изчислява. „България е сред първите държави членки, които още през 2011 г. въведоха ограничаващи мерки за пластмасовите торбички чрез заплащане на продуктова такса за брой. И тези мерки дадоха резултат още преди приемането през 2015 г. на европейска директива за намаляване потреблението на торбичките на ниво ЕС. В края на 2017 г., съгласно проучване на Евробарометър, 50% от българските граждани са се отказали от използването на пластмасови торбички за еднократна употреба. Така че това е очевиден напредък и безспорен успех, който е постигнала България през последните 6 години. Имаме добър старт и оттук нататък трябва да продължим така и в останалата сфера“, каза още министър Димов и уточни, че политическият диалог, който ще започне в сферата на пластмасите по време на първото председателство на Съвета на министрите през март, би трябвало да свърши с политическите резолюции, които ще бъдат приети през юни. И на база на това ще се направи новото европейско законодателство, което ще бъде след Българското председателство.
„В рамките на заседанията и обсъжданията на стратегията България като председател ще цели постигане на консенсус в позициите на държавите членки към оптимален баланс между необходимостта от намаляване на екологичния отпечатък на пластмасата, отчитайки икономическия, социален и здравен аспект на прилаганите мерки. Стратегията предвижда повишаване на комуникацията и стимулиране на активното участие на гражданите в посока промяна на потребителските навици и по-голяма информираност в потребителския избор, популяризиране на ползите от разделно събиране и рециклиране, от използване на по-малко опаковки, отказване от използване на еднократни торбички и други еднократни пластмасови продукти и осъзнат избор към закупуване вещи и предмети, които са по-трайни и устойчиви във времето“, обясни министърът.