НЕОЧАКВАН ОБРАТ В СЪРЦЕТО НА ЕВРОПА: Следите от атентата в Истанбул водят към Виена
Във Виена Ахмед Чатаев е поддържал връзки с Умар Израелов
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Дошлият през 2003 г. от Чечня в Австрия Ахмед Чатаев е получил убежище в европейската страна. Днес 36-годишният чеченец е сочен за мозък на атентата на летището в Истанбул, при който загинаха 44 души. Карл-Хайнц Грунбьок, говорител на австрийското вътрешно министерство, лаконично коментирал пред репортер на в. „Ди Пресе“, че представляваното от него ведомство поддържа контакт с турските власти по случая.
Чатаев не е непознат за австрийските власти. Баща на четири деца, чеченецът фигурира в техните документи като Foreign Fighter – човек, който се сражава срещу управлението на сирийския президент Башар Асад. Според изданието близо половината такива „бойци“, заминали за Сирия от Австрия, са чеченци. Името на Чатаев беше споменато от турските медии и като организатор на атентата в Анкара през октомври 2015 г., при който загинаха 100 души. Във Виена той е поддържал връзки с Умар Израелов, наемен убиец от клана на ръководителя на Чечня Кадиров, който беше убит насред улицата през 2009 г.
Припомняме, че Чатаев е стар познат и на българските власти. Чатаев е роден през 1980 г. и се издирва от 2008. Има данни, че след тази година той се е укривал и е живял в Западна Европа. Според неофициална информация, той е бил част от групировката на Доку Умаров "Кавказки емират", а след смъртта му и разпадането на неговите милиции става част от "Ислямска държава". При опит да излезе от България в Турция Чатаев е задържан от българските служби. През 2011 г. Пловдивският апелативен съд не допусна екстрадицията на чеченеца в Русия по искане на руските съдебни власти.
По отношение на Чатаев има образувано наказателно дело в руската автономна Чеченска република, затова, че в периода от 1999 г. до 18.10.2007 г. на нейна територия и на територията на Австрия умишлено е извършил престъпления – участие във въоръжена групировка и вербуване на лица за извършване на престъпление от терористичен характер и финансиране на тероризма. Възраженията на Чатаев срещу предаването му, посочени в жалбата са, че има статут на политически бежанец, признат му като такъв от правителството на Австрия, както и че със свое решение Европейския съд за правата на човека не е допуснал екстрадирането на подсъдимия.
Апелативният съд тогава прие, че даденият на Чатаев статут на бежанец според Конвенцията за статута на бежанците от една държава има един вид екстериториално действие по отношение на другите страни от тази Конвенция и е валиден за тях. Конвенцията за статута на бежанците е ратифицирана и от Република България и представлява международна правна норма. БГНЕС припомня, че при кървавия атентат на летище „Ататюрк“ загинаха 43 души, от тях 19 са чужденци. Стотици невинни са ранени. Турската полиция вече задържа девет души, заподозрени в съпричастност към терористичното нападение.
Операцията се провежда с участието на няколкостотин полицаи в Истанбул и Измир и околностите им. По време на обиски на няколко адреса е открито огнестрелно оръжие, иззети са електронни носители на информация. Турската полиция смята, че в организирането на терористичния акт е участвал чеченецът Ахмед Чатаев.