ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
С нестинарски игри вчера в странджанското село Българи приключи фестивалът „Огън и море” на община Царево. За трите дни на феста, които съвпаднаха и с празника на Ахтопол и с Деня на детето, гостите и участниците се наслаждаваха на конкурси за рисунки, ювелирно изкуство, поп концерт.
Нестинарството е древен предхристиянски обичай, родеещ се с култа към Зороастър и огъня, преобразуван в почит към светите Константин и Елена. В състояние на унес нестинарят се подготвя за сливането с огъня. Дни наред преди да влезе в жаравата той почти не се храни, усамотява се и се концентрира за наближаващото сливане с необяснимата енергия. Тя ще го води през огъня и той сляпо ще я следва.
По традиция нестинарят държи икона на светците и чрез съприкосновението си с огъня обменя енергия с тях.
Умението не се учи, а се "прихваща" само от определени духовни личности. Те са тачени като скрити водачи на общността и на празници им се отдава почит като централни персонажи.
Те влизат в жаравата само доброволно.
Масовизирането на традицията до туристическа атракция по-скоро я изхабява и опростява, а самият обичай се превърна в огнеходство, свързано с определени техники. Така тайнството на контакт и обмен на невидими енергии и състояния на светли същества неусетно се затрива. И днес, обаче, в с. Кости и с. Българи има истински носители на древната традиция, които не афишират непременно знанията и уменията си.