Нефрологът проф. Емил Паскалев пред ПИК: Проф. Борис Богов не можа да приеме аз да водя следдипломното обучение по бъбречна трансплантация. Затова неговият сват - ректорът на МУ, я закри

Акценти

Нефрологът проф. Емил Паскалев пред ПИК: Проф. Борис Богов не можа да приеме аз да водя следдипломното обучение по бъбречна трансплантация. Затова неговият сват - ректорът на МУ, я закри

61625
на 21.02.2022
Нефрологът проф. Емил Паскалев пред ПИК: Проф. Борис Богов не можа да приеме аз да водя следдипломното обучение по бъбречна трансплантация. Затова неговият сват - ректорът на МУ, я закри

Последвайте ни в Google News Showcase

В следдипломното обучение за специалността "Нефрология" в Медицинския университет в София частта бъбречна трансплантация не същестува, а обучението по диализно лечение е значимо съкратено, алармира един от най-добрите нефролози у нас проф. Емил Паскалев, началник на Клиниката по нефрология и трансплантация в Университетската Александровска болница и председател на Българското дружество по нефрология. В писмо до ректора на висшето учебно заведение медикът твърди, че този акт е явно целенасочен и негативен. 

WINBET – забавление онлайн с над 2000 слот игри! (18+)

препоръчано

Потърсихме проф. Емил Паскалев, за да внесе яснота в проблемната ситуация.

Интервю на Албена БОРИСОВА

- Страшно звучи това, което описвате в писмото си, проф. Паскалев. Увеличават се болните, които се нуждаят от бъбречна трансплантация. Какъв е проблемът в момента?

- Нефрологията има три раздела, които са неразривно свързани. Или, казано на по-достъпен език, има три лечения за хора, страдащи от сериозно бъбречно заболяване. Те са консервативна терапия, диализна терапия и трансплантация. 

Един нефролог трябва да може да работи всичко, да умее да прилага и трите вида лечение. А Медицинският университет в София премахва в следдипломната квалификация обучението по бъбречна трансплантация. Което няма логично обяснение защо се случва. 

- И все пак каква е причината, според вас? 

- Ръководех клиниката по нефрология и трансплантация до 2020 г. Ковидът създаде много проблеми. Един от тях е, че закриха клиниката и я превърнаха в КОВИД клиника. 

Клиниката, която ръководех, беше единствената за лекуване и наблюдение на трансплантирани. Тя подготвяше пациентите за бъбречна трансплантация. 

Това е нехуманно, меко казано. Пациентите не са виновни, а са на 100% потърпевши. 

Моята клиника се премести в болница "Лозенец". Вървеше добре. Дадохме мощен тлъсък на болницата.

Когато станаха трансформациите, директор на Александровска болница беше проф. Борис Богов. Негов сват е ректорът на Медицинския университет акад. Лъчезар Трайков. 

- Каква е връзката между роднинството и закриването на следдипломното обучение по трансплантация?

- През 2020 г. проф. Богов стана директор на болницата. И тя започна да натрупва катастрофално дългове. 

Дойдоха изборите през миналата година, настъпиха промени. В Александровска болница се направи структурна реформа. Обединиха трите клиники по консервативна терапия, диализна терапия и трансплантация. Така е в целия свят. Защото най-добре е болните да се лекуват на едно място, а не да вървят от клиника в клиника. 

Аз се явих на конкурс за директор и го спечелих.  В клиниката не е необходимо да има много лекари. Имаше колеги в пенсионна възраст, други, които бяха от провинцията, отидоха в здравни заведения в областни градове. 

Колегата проф. Богов явно се чувстваше некомфортно, че аз съм директор. Но имаше подкрепа от своя сват. 

Когато лекуваме, трябва да е правилно. Лечението не бива да се използва за други цели. Някога и аз може да имам нужда от такава терапия и искам да получа най-доброто лечение. Затова трябва да го давам като лекар. 

- Казахте, че вашата клиника е била превърната в КОВИД клиника. Много болнични структури претърпяха подобна съдба. Защо се получи това? Има и други сериозни болести, които сякаш се забравиха?

- Защото системата е неподготвена за работа при кризи и катаклизми.  Не трябва да се разрушава това, което върши добра работа. А трябва да има нещо, което просто да се разработи за конкретната ситуация. 

Самият КОВИД показа, че нашата система е абсолютно неподготвена. 

- Защо пишете на ректора, а не на министъра на здравеопазването?

- Защото обучението става в медицинския университет. В другите медицински вузове канят специалисти, защото нямат. В Софийския медицински университет премахват обучение. 

- Защо се случва всичко това, ще ви попитам пак?

- Защото трябва да го правя аз. Не могат да преодолеят притеснението си. Аз 15 г. се занимавам с тази материя. Става дума за комплекси, които избиват в нехуманност. 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Ексклузивен хороскоп на Алена за Цветница - Близнаците да се откажат от нови занимания, Лъвовете да разчитат на интуицията си САМО В ПИК! Ексклузивен хороскоп на Алена за Цветница - Близнаците да се откажат от нови занимания, Лъвовете да разчитат на интуицията си
ПИК TV x
Виктор Димчев пред ПИК TV: Борисов е преценил, че ППДБ ще са малкото братче на ДПС, а не големият ръжен в ръката на Агата (ВИДЕО) Виктор Димчев пред ПИК TV: Борисов е преценил, че ППДБ ще са малкото братче на ДПС, а не големият ръжен в ръката на Агата (ВИДЕО)
ново
Днес: 25
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК