BG EN

НЗОК предлага разширен достъп до личните пациентски досиета

ЧАС ПИК

НЗОК предлага разширен достъп до личните пациентски досиета

17564
на 19.06.2025
НЗОК предлага разширен достъп до личните пациентски досиета
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Разширяване на достъпа до личните пациентски досиета в Националната здравноинформационна система (НЗИС) предлага ръководството на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) на Министерството на здравеопазването (МЗ), съобщиха от НЗОК.

препоръчано

Оттам посочват, че идеята е да се даде възможност на роднини на възрастни и тежко болни хора да имат достъп до тяхната медицинска информация. По този начин ще се увеличи контролът на гражданите върху извършваните и отчитани медицински и дентални дейности, изписаните лекарства и медицински изделия. Необходимостта става още по-явна след разкритията за незаконни домове за отглеждане на възрастни хора, където близките и роднините на настанените не са получавали навременна и цялостна информация за здравния статус и прилаганите лечебни и диагностични процедури на техните близки.

Ръководството на НЗОК изпрати и конкретни текстове за нормативна промяна, която да регламентира процеса. Даването на достъп ще може да се осъществи с подаване на заявление от лицето, което иска да включи свой близък, до институциите, които извършват сдвояването в момента или чрез представяне на нотариално заверено пълномощно от упълномощеното лице.

Реализацията на тази функционалност в електронното пациентско досие, чрез мобилното приложение еЗдраве, може да се случи от 1 август 2025 г. Тя ще се извърши съвместно с екипите на НЗОК, МЗ и Информационно обслужване АД, обясниха от НЗОК.

В началото на седмицата от НЗОК съобщиха, че над 230 хил. пациенти вече имат достъп до протоколите си за скъпоструващи лекарствени продукти в Националната здравноинформационна система.

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството
ПИК TV x
ЕДИНСТВЕНО В ПИК TV! Виктор Димчев: ППДБ си смениха дилъра, казва се Румен Радев. Готви се гражданска война с кръвопролития и жертви. Кандидатите на ГЕРБ за Дондуков 2 може да са само Христо Стоичков и Лили Иванова (ВИДЕО) ЕДИНСТВЕНО В ПИК TV! Виктор Димчев: ППДБ си смениха дилъра, казва се Румен Радев. Готви се гражданска война с кръвопролития и жертви. Кандидатите на ГЕРБ за "Дондуков" 2 може да са само Христо Стоичков и Лили Иванова (ВИДЕО)
ново
Днес: 96
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК