ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Николай Бареков описа ситуацията с КТБ като неописуема трагедия.
Това, което се случва с една от най-големите български банки, поне доскоро - Корпоративна търговска банка е една ужасяваща, неописуема трагедия, каза лидерът на „България без цензура“ пред Радио „Фокус”.
Сега държавата трябва да направи всичко възможно да не се плати от джоба на обикновения българин. Там освен държавни пари, много обикновени българи се залъгаха по високите лихви през последните години и си вкарваха парите. Сега тези хора са на опашките пред банката, каза Бареков.
Приветствам БНБ, че така мощно, експертно реагира и постави под запрещение и надзор тази институция,
но от това, което аз виждам че се изнася по медиите - нещата са зловещи.
Моля се дано тази банкова трагедия или афера не се окаже българският еквивалент на американската финансова пирамида на Бърнард Мейдоф, която рухна през 2008 година и освен, че завлече 50 милиарда, много американци се хвърляха от небостъргачите, за да сложат край на живота си, каза още Бареков.
Освен намесата на БНБ, ние партиите трябва да се обединим, да призовем за спокойствие.
Първо да се върви към съставянето на експертен, национално отговорен консенсусен служебен кабинет, който да поеме отговорност, защото както чувам става въпрос за милиарди, които са откраднати от таи институция и сега някой ще трябва да възстановява – кой друг освен българската държава?
Но за да стане това ние политиците трябва да се обединим да има национален консенсус и спокойствие по темата, да не се правят спекулации, заяви още Николай Бареков.
Прокуратурата много бързо се задейства миналата седмица по онези мними сигнали или не,
които бяха пуснати за опит за убийство. Тук става въпрос за много по-сериозни неща. Публично изкарани в медиите те трябва да бъдат проверени верни ли са. Това може да го свърши само прокуратурата.
Затова призовавам българската прокуратура заедно с БНБ да се намеси в банковата институция, да извърши сериозна, задълбочена, аналитична проверка източени ли са средства, по какъв начин, защо, кой и как и да се стигне до съответни производства и обвинение.
Неслучайно казахме че при взимането на властта от ББЦ ще стартираме операция „Държава”.
В рамките на тази операция всички водещи политици, банкери, финансисти,бизнесмени ще трябва да дават обяснение за начина, по който са натрупали своето благосъстояние, какво са взели от приватизацията, каква е връзката между банки и партии, между бизнесмени и партии, между бизнесмени и политици. Тук може да се стигне да национален консенсус. Трябва да пазим валутния борд и присъствието на България в Европа.
Гражданите трябва да знаят, че европейското законодателство се е погрижило срещу такива злоупотреби и са гарантирани техните влогове до 100 хиляди евро, заключи Николай Бареков.


