BG EN

Николай Василев: С настоящата конфигурация на служебния кабинет се тества бъдеща коалиция

Икономика

Николай Василев: С настоящата конфигурация на служебния кабинет се тества бъдеща коалиция

23042
преди 2 часа
Николай Василев: С настоящата конфигурация на служебния кабинет се тества бъдеща коалиция
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Какви са рисковете пред икономиката ни в следващите месеци, може ли да се осъществява ефективен контрол върху цените от държавата и какъв трябва да е следващия бюджет на страната. Тези теми коментира Николай Василев - бивш вицепремиер и бивш министър на икономиката.

препоръчано

„Инфлацията за месец януари е 0,6%, която за 36 години преход, точно за месеците януари, зимата, вероятно е една от най-ниските изобщо. Това не е така нареченото удвояване на цените, за което хейтърите говореха“, заяви Василев пред Би Ти Ви.

По думите му ръстът на цените при услугите е свързан с увеличението на доходите. „За миналата година 11%, за предните години горе-долу по 13% на година. За около 4 години, предполагам, заплатите се вдигнаха с над 50%“.

Относно призивите държавата да контролира цените, Василев беше категоричен: „Моята теза винаги е била друга. Аз не съм левичар и популист. И смятам, че в пазарна икономика ролята на държавата не е да се меси в ценообразуването изобщо.“ Според него „свободната конкуренция в пазарната икономика трябва да си регулира цените, както си е навсякъде по света“.

По отношение на еврозоната той заяви: „Вече няма да ме питате повече за проблеми с еврозоната, защото това е минало.“ Според него българските граждани ще бъдат „горди и щастливи“, когато използват собствената си валута в Европа.

Василев коментира и липсата на приет бюджет. „Ние си нямаме бюджет, както през последните няколко години, често, нищо общо няма с еврозоната. Това е политически въпрос“, заяви той. Според него причината е честата смяна на правителства: „За последните, ако теглите чертата от февруари до февруари за пет години, струва ми се, че това е 11-то правителство. Ето затова нямаме бюджет.“

Той отправи препоръка към новия финансов министър: „Ако той ни изненада приятно и реши да вкара бюджет без дефицит, с излишък, ще ме видите всеки ден да го подкрепям.“ В противен случай, ако бъде внесен бюджет „в духа на последните пет години“, Василев ще бъде сред онези, които ще настояват това да не се случва.

По отношение на проектосъстава на правителството Василев коментира: „Изглежда позитивно. Не виждам проблематични личности. Виждам доста хора с опит.“ В същото време отбеляза, че голяма част от министрите са от средите на една и съща политическа сила.

Според него не е изключено чрез настоящата конфигурация да се тества бъдеща коалиция. „Това са най-честите коментари, че вероятно е така и сигурно това е мислено“, каза Николай Василев.

Сподели:
Бомба x
Какво ни чака в годината на Огнения кон Какво ни чака в годината на Огнения кон
ПИК TV x
НОВА САГА! Кабинетът Петрохан заченат незаконно - ето защо (ВИДЕО) НОВА САГА! Кабинетът "Петрохан" заченат незаконно - ето защо (ВИДЕО)
ново
Днес: 57
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК