ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
БСП трябва да стане силна партия, зад която стоят много хора и тя не ги предава. Това заяви соцдепутатката и кандидат за лидер на партията Корнелия Нинова в словото си пред отчетно-изборната конференция на столичната червена организация, която се провежда на "Позитано" 20 в момента.
Не механичният сбор от партии ще ни направи по-силни, а хората, които ни следват, обясни Нинова. За пример тя даде битката си срещу монопола на търговските вериги. 4 години зад нас бяха 15 хиляди малки фирми производителки с 50 хиляди работници - ние не ги предадохме и затова успяхме, разказа тя.
БСП е единствената партия, която може да предложи друг път за България и да върне свободата на българите, категорична бе Нинова.
Спорът вътре в БСП кой е ляв и кой е десен е разделение, което ни прави слаби, обясни тя. БСП е лява автентична социална партия, която представлява хората на труда, младите, социално слабите, малкия и среден бизнес, обясни тя.
Нинова остро разкритикува правителството за политиките му в здравеопазването, образованието, пенсионната реформа. И определи 5 автентични леви ценности, около които БСП да се изгради като алтернатива на сегашното управление - справедливост, солидарност, равенство, свобода и патриотизъм. Справедливост в съдебната система - този, който е извършил престъпление, да получи присъда. Солидарност - държавата да е солидарна в икономиката, богатите да бъдат солидарни с бедните и да плащат по-високи данъци. Равенство - детето от село и това от Боя
на да имат еднакъв достъп до образование. Свобода - за какво ни беше тази демокрация, като преходът ни лиши от всичко, за да ни даде свобода, но днес не сме свободни, защото ни е страх, попита Нинова. Патриотизъм - външната ни политика да не се основава на кланене на силния на деня, а в отстояване на националните интереси на страната. Според нея патриотизмът трябва да стъпи на основата на историческите ни връзки с Русия, а страната ни трябвало ясно да каже, че е против санкциите срещу Русия или да поиска от Европа да ни компенсира загубите за икономиката, както са били компенсирани германците.
Трябва да се сложат 2 тежки разграничителни линии между лявото и дясното в политиката, извън БСП, категорична бе Нинова. Първата е по отношение на държавата - неолибералният модел на десните е за това държавата да няма социални функции, да остави нещата на дивия пазарен механизъм, докато левият модел е за връщане на държавата в икономиката и превръщането й в социална. И втората - по отношение на хората - десните са за монополите, олигарсите и големите корпорации, а левите - за малкия човек, за малкия и средния бизнес.
Нинова призова левите политики да се изпълнят със съдържание. Тя определи като правилно оставането на БСП в опозиция, но попита доколко партията е наистина така и дава ли алтернативи. След като отрекохме съдебната реформа на ГЕРБ и РБ, защо не представихме наша такава, попита тя.
БСП трябва да стане организационна сила, категорична бе Нинова. Това било невъзможно без структурите в страната. Те са нашата основа, трябва да стъпим на тях, за да изградим остър връх, обясни тя. Затова трябвало да се промени моделът на финансиране и повече средства да се заделят за структурите.
Важните решения в БСП трябва да се вземат чрез вътрешнопартиен референдум, като това стане основен механизъм, поиска още Нинова. Като пример тя посочи предстоящия избор на кандидат за президент и позицията на партията към АБВ и "Движение 21". Чрез референдум трябва да се решава въпросът за коалициите на БСП преди избори, както и този с кого да управляваме след избори, обясни соцдепутатката.