ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Квантовите компютри се очаква да предизвикат една от следващите големи революции в технологичната индустрия, но все още е необходимо доста време преди тази иновация да намери мястото си на пазара. Устройствата се очаква да предложат осезаемо по-висока скорост от моделите, които днес използваме в ежедневието си, но са налице няколко проблема, които тепърва трябва да се отстранят, за да се превърнат те в реалност. Вероятно най-сериозният от тях е необходимостта фотонните вериги трябва да станат по-ефективни, за да ни предложат мултитаскинг възможности и бърза скорост, които очакваме в бъдещите си компютри, предаде Gizmag, цитиран от digital.bg.
Eкип от изследователи на University of Bristol и Nippon Telegraph and Telephone (NTT) сега разкриха, че са успели да разработват напълно препрограмируем квантов, оптичен чип. Според данните им тази архитектура отстранява горепосочения проблем, тъй като може да кодира и управлява фотони в на практика безкраен брой начини. Новият процесор на учените е произведен със стандартните техники и разполага с 15 вградени интерферометри, които се наслагват един върху друг, за да търсят аномалии в техния интензитет.
Въпросният чип е в състояние да възпроизвежда няколко различни операции едновременно, а работата му може да се управлява лесно с допълнителен софтуер. Учените споделят, че всеки ден той може да анализира над 1000 различни проекта, което е било немислимо само преди няколко години. Следващата цел пред тях е те да подобрят капацитета и производителността му, за да могат да ускорят масовото навлизане на квантовите компютри на пазара.