Нов рекорд на „София Екиден Маратон“

Други спортове

14848
на 06.09.2020

С нов рекорд завърши шестото издание на щафетния "София Екиден Маратон" из централните улици на столицата ни и със старт-финал пред Националния стадион "Васил Левски", съобщи БНР.

Миналогодишните шампиони "Маратон Пловдив" триумфираха за втори пореден път с най-добро постижение за състезанието. Със силно подкрепление от румънски бегачи отборът на Николай Начев, Йосеф Сбаи, Алекс Василев, Стефан Гаврил, Роберт Некула и Мариус Йонеску финишира за 2.09:16 часа.  Рекордът на софийския Екиден беше пак на "Маратон Пловдив", но не в същия състав - 2.11:36 часа.

Второто място завоюваха бегачите на SLS Dream Team с 2.10:09 часа.  Трети финишираха The Dream team с 2.26:15 часа.

Освен общо класиране състезанието имаше отделно класиране за щафети мъже, щафети жени, корпоративни щафети, смесени щафети, свободно смесена щафета и държавни структури.

В надпреварата се включиха и много спортисти, носещи успехи за България в други спортове, като сноубордиста Радослав Янков и биатлониста Красимир Анев и други.

Състезанието Екиден е единствено по рода си в България. Атлетите са обединени в отбори от по шестима души, които изминават класическата дистанция от 42.195 км. Бегачите са разпределени на шест поста (5 км+10 км+5 км+10 км+5 км+7.195 км = 42.195 км).

Ежегодно събитието се провежда в чест на националния празник -  Съединението на Княжество България и Източна Румелия, за което символизира и щафетното бягане.

През тази година състезанието отново беше под патронажа на посолството на Япония. Именно от Азия идва името "Екиден", което е комбинация от думите "пункт"а и "предаване". За първи път щафетен маратон се провежда в Япония.

ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Пеевски ги подпука: Имало е голямо разкешване от коалицията на пудела - мръсна престъпна сглобка! (ВИДЕО) ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Пеевски ги подпука: Имало е голямо разкешване от коалицията на пудела - мръсна престъпна сглобка! (ВИДЕО)