НОВ УДАР ПО РАДЕВ И ПРАВИТЕЛСТВОТО МУ: Експерт с мрачна прогноза за домакинствата заради скъпия ток
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Твърде вероятно е положението за бизнеса и домакинствата да се влоши още повече през зимата в резултат от поскъпването на природния газ и тока. Може да се очаква засилване на популистки призиви срещу „зеления преход“. Но в дългосрочен план правилният отговор на кризата е не връщане към въглищните централи, а повече усилия за усвояване на местните възобновяеми ресурси. Това каза пред БНР Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията.ю
Мнението му е сериозен удар по президента Румен Радев и служебното правителство, тъй като по време на неговото управление цените на тока, природния газ, стоките и услугите започнаха рязко да се увеличават.
По думите му през тази година водещият фактор, който движи цените на тока, е цената на природния газ.
„Ролята на природния газ на европейските енергийни пазари нарасна значително. Голяма причина за това е, че въглищните централи на Стария континент стават все по-неконкурентно способни при по-високите цени на емисиите. Много от тези централи преминават на природен газ, който през последните години беше на рекордно ниски нива. Разбираме, че диверсификацията е изключително важна и трябва да направим максимума, за да помогнем на колкото се може по-различни алтернативни доставчици да имат достъп до пазара в Европа“.
Владимиров посочи, че е трудно да се докаже целенасочена намеса на „Газпром“ в случая: „Трябваше да се вгледаме внимателно много по-рано в поведението на Русия. Действията ѝ могат да се обяснят като едно намигване към Европа в дългосрочен план, че преминаването към природен газ като временно гориво за енергийния преход ще означава, че с Русия трябва да се съобразяваме всички. Надявам се, че кризата, която избухна, ще подтикне Европа да се замисли дали не трябва да промени своя енергиен курс“.
България и страните от Югоизточна Европа са добре защитени от трансформация на енергийния сектор, защото в региона има ядрени централи, водноелектрически централи с голяма мощност, соларни централи, вятърни централи. Имаме добре функциониращ регионален пазар, който е добре свързан, добави Владимиров.
„Ние се справяме по-добре от другите страни в Европа... Насърчаването на местни мощности за производство на електроенергия ще направи България в дългосрочен план много по-конкурентен производител на енергия“.
Той подчерта, че Европа няма краткосрочно решение на проблема.
„Очаквам, че производството на електроенергия от възобновяеми източници ще нарасне през следващите месеци. Надеждата е Европа да вземе координирани мерки за ограничаване на енергийното потребление на големите консуматори на природен газ и електроенергия… Трябва да се работи и за по-добрата свързаност – начинът да се предотвратят кризи е енергийният пазар да стане много по-добре свързан“.