НОВА ВЕРСИЯ ЗА УБИЕЦА ОТ АНКАРА! Може да е знаел много неудобни неща – властите бързо го разстреляха, смята експерт по сигурността
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Случилото се на Коледния базар в Берлин не е изненада – още преди месец това се говореше, че ще стане. Сега ИД може и да побърза да признае извършителя за свой мъченик, въпреки че той може и да е единак. Това коментира пред Нова експерът по национална сигурност Славчо Велков.
Относно разстрела на руския посланик в Анкара, той заяви, че турските власти веднага са подходили бързо и стандартно, казвайки, че убиецът е гюленист.
Има един много важен въпрос – защо този човек беше така набързо убит, въпреки че пусна всички други да излязат? Защо веднага роднините му бяха арестувани – може би защото щеше да каже неудобни неща, допълни Велков.
Този разстрел е един огромен пропуск на охраната на дипломацията, категоричен е Славчо Велков.
Тази динамика в оценката и отношението на нормалния свят към тероризма, както и заявката на Турция, че няма да се откаже от днешната среща в Москва показват, че още има енергия да се постигнат определени тактически резултати – например необичайна формула за стабилност в Сирия, коментира журналистът Георги Коритаров.
Той намекна, че трябва да се изясни има ли връзка между двете водещи събития – разстрела на посланика в Анкара и атентатът в Берлин. Това може и да е пресилено, но трябва да се изясни от разследващите, допълни журналистът.
ЕС е създаден да обедини два непримирими врага - Франция и Германия. След снощи - тези два символа на ЕС, са поразени вече в еднаква степен. Всъщност, това е поражение върху двете половини на сърцето на Европа, допълни Коритаров.
Това, което става в Турция е повод за сближаване, а не повод за конфронтация. Ако някой е искал противното – много е грешил. Цената на всичко това ще се търси в компромиса за Гюлен и компромиса за Асад, смята Коритаров.
Случилото се в Берлин е удар срещу сърцето на Европа – държавата, която приема най-много мигранти. Но от това не можем да правим генерални изводи за мигранционната политиката, допълни Александър Велев – генерален директор на БНР.