НОВА ОНЛАЙН ИЗМАМА: Хакери атакуват чрез фалшиви имейли от името на aдвокати
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Хакери изпращат имейли с вирус от името на адвокати. Чрез вируса получават пълен достъп до информацията във вашия компютър, включително пароли за онлайн банкиране и номера на кредитни карти. Имейлите представлавят покани за изпълнение на несъществуващи парични задължения, подписани с имената на реално съществуващи адвокати, съобщава Нова телевизия.
Както всяка вечер, в един от първите дни на новата година, Даниела проверява електронната си поща, където я очаква неприятна изненада.
„Имате просрочено задължение. Трябва да се отвори файлът, който е прикачен. Останах малко учудена, защото когато човек има задължение, той трябва да бъде уведомен по законния ред - чрез писмо, изпратено по пощата, но такова нещо няма”, каза Даниела Панайотова.
Макар и за кратко, притеснението завладява Даниела. Тъй като живее в Германия от пет години, у нея се прокрадва съмнението, че може би, преди за замине е пропуснала да заплати нещо.
„Все пак аз съм ползвала телефонни услуги в България, теглила съм кредит. Опитах да изпратя имейл на този, от който аз получих, от там ми се върна, че не е доставена пощата. Въпросното адвокатско дружество е във Варна”, добавя Даниела.
Свързваме се с дружеството, за да потърсим подателя на имейла - адвокат Диляна Стоянова. „Никога при нас не е работил адвокат с такова име. Аз също съм получавал подобни съобщения от други адвокати. Те явно взимат номера, слагат имена на адвокати. Аз работя в морския бранш и нямам въобще такива случаи. Това е нов начин на измама, прилича на телефонните измами”, обясни адв. Христо Радев.
„Действително са използвани реални имена на действащи адвокати, буквално от цяла България. Това е много сериозен проблем, защото удря много сериозно по професията”, посочи адв. Емил А. Георгиев.
През последните два месеца от Обединението на свободните адвокати са получили десетки сигнали от свои колеги, с чиито имена е било злоупотребено във фиктивните покани. Въпреки че са фалшиви, обяснява адвокат Георгиев, имейлите изглеждали напълно реалистично.
„Можем да разделим фишинг мейлите на три основни категории. Първата е онази кетегория мейли, където има поместен някакъв линк. Втората категория са онези фишинг мейли, които обикновено имат някакъв прикачен файл. Третата категория фишинг мейли са онези, при които жертвата е приканена да сподели нещо за себе си”, обясни експертът по киберсигурност Любомир Тулев.