ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Днес в Пловдив с тържествена церемония бе открит най- новият православен храм- "Св. Николай Мириклийски Чудотворец" в район Западен. Чинът на освещаването бе извършен от митрополит Николай заедно с митрополит Дамаскин от Йерусалим, а кипърски свещеници донесоха в дар за поклонение частица мощи от свети Лука Симферополски.
Църквата е реплика на православен храм в украинския град Николаев. Ктиторът- пловдивският бизнесмен Кирил Василев, видял църквата преди десет години и оттогава упорито преследвал идеята си, за да я види днес осъществена. Необичайно цветна, църквата е построена върху общински парцел, предоставен за тази цел.
Автор на проекта с площ 270 кв.м е арх. Илко Николов, а 12 тонният купол е изработен във фирмата на ктитора, това е единственият метален купол в страната. Камбанарията е висока 24 метра, а обшивката на купола е също метална, като за целта се използва ламарина от неръждаема стомана с титаново покритие с изработени от украински майстори сини и златни люспи и звезди. Двуметровите кръстове са изработени и позлатени в работилниците на Киевско- Печерската лавра.
Още четири по-малки кръста увенчават останалите куполи. Фасадата на храма е в традиционен руски стил: бели стени, над които се издига син купол, обсипан със златисти звезди и заобиколен от по-малки златисти куполи. Новият храм е вторият в Пловдив на името на Свети Николай Мириклийски Чудотворец, но първият е стар параклис на Трихълмието.
Светите мощи на Свети Лука Симферополски ще бъдат изложени в храма за поклонение до 10 май. Проф. Валентин Феликсович Войно-Ясенецкий е причислен към лика на руските светци през 2000 година. Той е роден през 1877 година и съчетава в житейския си път медицина, рисуване и религия. Защитава докторска дисертация, работи като хирург в Ташкент и преподава в медицинския факултет.
По- късно става ръководител на кадетрата по оперативна хирургия и топографическа анатомия в Държавния туркестански университет. Има безценен опит, който излага в няколко учебници, сред които и "Гнойна хирургия". През 1921 година е ръкоположен за дякон, а след седмица и за свещеник. Приема архиепископски сан в епохата на жестоки репресии над църквата.
Друга частица свети мощи на св. Лука Симферополски има в Пловдив в параклиса " Св.св. Козма и Дамян". В много хирургически отделения в Русия и бившите руски републики има икона на професора- светец, а в Атина се строи църква на негово име.