Анжела Тонева обеща новите цени на зеления ток да не засегнат битовите потребители
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Новоназначената председателка на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Анжела Тонева попадна под „кръстосан обстрел“ от всички действащи лица на пазара на електроенергията още на първото си участие в обществено обсъждане, организирано отКомисията.
Темата на дискусията бяха цените на зеления ток, произвеждан от възобновяемите енергийни източници (ВЕИ). Критиката от страна на бизнеса, синдикатите, обществените организации и други представители на бранша към Анжела Тонева се чуваше във всяка позиция на страните по въпроса. Най-много "атаки" тя отнесе заради доклада за определяне на преференциални цени на електрическата енергия, разработен съвместно с Министерството на икономиката и енергетиката.
Според Национална инициатива „Соцална солидарност” цените на електричеството трябва да бъдат съобразени с пазарната икономика. „Нашето желание е ДКЕВР да уточни какви цени могат да се плащат за енергия от ВЕИ“, каза представител на инициативата. „До момента нямаме отговор какви биха били последствията, ако ДКЕВР извърши оценка на произведената енергия и нейната доставка“, допълни той.
„Силно притеснителна е поредната турбуленция, която се случва с регулацията на ВЕИ сектора“, каза Борислав Сандов от ПП „Зелените”. Според него това ще се отрази и на инвестиционния климат. „Пледираме от много отдавна за пълна прозрачност в начина на ценообразуване. Засегнат е целият сектор на зелената енергия и това ще доведе до по-сериозни проблеми на страната ни в по-широк план”, каза той. Според него България е „на първо място по завишаване на парниковите газове“, а това не се отразява във формирането на пазара и цените на енергията.
Според представители на производителите, които традиционно са най-недоволни – докладът трябва да бъде оттеглен и преработен с тяхното участие. Собствениците на фотоволтаични дружества заявиха, че в тях работят „повече от двама души, и то - високообразовани“. Те заявиха, че „не е ясно и по какъв начин според данните може да се допусне нормата на възвръщаемост“, при положение, че всяка година се намаляват изкупните цени.
Още по-недоволни са най-слаборазвитите ВЕИ-та у нас – тези, които все се готвят да инвестират в централи на биомаса. „ДКЕВР работи най-добре, когато е под натиск“, каза Милиян Арсов от „Глобал грийн сити”. По неговите думи, държавният орган „не трябва да взима незаконосъобразни решения, а след това да се прави опит те да се защитят в съда“. Според него такъв е и сегашният документ (докладът за цените на ВЕИ), който се обсъжда. Той трета година не можел да реализира проект, защото „държавата непрекъснато променя посланията си към инвеститорите“. „Обричате биомасата на смърт, преди още да се е родила”, обърна се Милиян Арсов към ДКЕВР.
Самата нова шефка на ДКЕВР се оправда, че било крайно необходимо да бъде преразгледана политиката по отношение подпомагането на ВЕИ-производствата, които както е известно имат договори за задължително изкупуване от страна на държавата чрез Националната електрическа комапния (НЕК).
„Ние нямаме възможност да не разгледаме този доклад или да преустановим електроенергията от възобновяемите източници“, каза Тонева на обвиненията срещу спорния документ. Според нея трябвало да се съобразят „всички факти от производството в страната“. Тя цитира данни на експерти, според които старите, вече инсталирани централи за биомаса, били „около 21 мегавата“. „А заявените нови също са толкова“, отсече тя.
Според Тонева обсъдената днес промяна на цените за изкупуване на тока от вятър, слънце и биомаса няма „да се отрази съществено“ на цените за крайните потребители.