BG EN

НОВИ ПОДРОБНОСТИ за обвиненията срещу Демерджиев - ето какви СКАНДАЛИ по високите етажи в МВР са предшествали поръчката за личните документи

Акценти

НОВИ ПОДРОБНОСТИ за обвиненията срещу Демерджиев - ето какви СКАНДАЛИ по високите етажи в МВР са предшествали поръчката за личните документи

298517
на 03.05.2025
НОВИ ПОДРОБНОСТИ за обвиненията срещу Демерджиев - ето какви СКАНДАЛИ по високите етажи в МВР са предшествали поръчката за личните документи
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Скандали по високите етажи на МВР са предшествали уволнението на бившия заместник-министър Моника Димитрова-Бийчър, малко преди нейният пряк началник Иван Демерджиев да подпише скандален анекс към договора за изработване на новите лични документи на българите. 

препоръчано

Както е известно министърът от служебният кабинет на Румен Радев се сдоби с обвинение от прокуратурата за безстопанственост. 

Той е разследван за щета от 1,5 милиона лева, тъй като е подписал анекс с фирмата за повишаване на цената, без да е минал по законовата процедура.

Демерджиев подписва анекса на 2 юни 2023 година, дни преди да сдаде поста на редовното правителство.

Аферата е подготвяна месеци наред, за да започне издаването на документите по новите цени. С цялата процедура е била ангажирана тогавашната заместничка на Демерджиев Моника Димитрова-Бийчър, пише "Филтър". 

"Когато стана ясно, че цената ще се увеличи, започна напрежение в ръководството. Демерджиев проявяваше силен интерес по сделката, за която отговаряше Бийчър. Няколко пъти се сменяха сумите. Накрая тя беше освободена", твърди източник.

В публикация в социалната мрежа бившият МВР-министър Калин Стоянов съща разкри, че освобождаването на Бийчър има връзка със скандалния анекс.

Моника Бийчър напусна поста изненадващо през април 2023 година със заповед на премиера Гълъб Донев по предложение на Демерджиев.

Месец и половина по-късно лично той подписва анекса към договора с германската компания, след която тя получи 81 милиона лева повече за работата си. Наследникът на Демерджиев на поста Калин Стоянов изпрати сигнал в прокуратурата през януари 2024 година за скандалния анекс.

Беше образувано досъдебно производство и са разпитани свидетели. Моника Бийчър е една от тях, посочва още "Филтър". Какво е разказала, остава тайна. Освен нея са викани и други служители на МВР, които са били ангажирани в процедурите по обществени поръчки.

След като напусна поста си на служебен вътрешен министър, Иван Демерджиев се върна в Пловдив и отново стана адвокат, но не спря активността си на политическия терен в очакване отново да заеме пост в кабинет на Румен Радев.

Сподели:
Бомба x
Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения
ПИК TV x
Борисов: Разбрах, че някои ще ни водят в сърцето на Европа... Изказването на Радев звучеше нелепо. Ето какво направи ГЕРБ (ВИДЕО) Борисов: Разбрах, че някои ще ни водят в сърцето на Европа... Изказването на Радев звучеше нелепо. Ето какво направи ГЕРБ (ВИДЕО)
ново
Днес: 89
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК