ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
С 11 гласа „за”, 2-„против” и 4-„въздържал се”, новият вариант на антикорупционен закон мина на първо четене в Правната комисия. Законопроектът предвижда създаването на единен антикорупционен орган – Национално бюро за предотвратяване на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество.
Той обединява четири органа – Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, Център за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност (БОРКОР) и звеното в Сметната палата, което приема и проверява имуществените декларации.
Според вносителите, по този начин се създава необходимата връзка между функциите по проверка на имуществените декларации, установяването на конфликт на интереси, отнемането на незаконно придобито имущество и изготвянето на тази основа на анализи за оценка на риска.
В законопроекта е предвидено, че Бюрото ще се състои от директор и четирима заместник-директори, избирани от Народното събрание. Бюрото има териториални структури, а служителите ще му минават тестове за почтеност, включително и проверки с полиграф.
По отношение на магистратите е предвидено те да подават декларации за имущество и интереси към Инспектората към ВСС, който да използва софтуерната система и методите на Бюрото, а при установени несъответствия Инспекторатът ще сезира Бюрото за извършване на задълбочена проверка на имущественото състояние.
Така според вносителите законопроектът се съобразява с измененията в Конституцията от декември 2015 г. За да представи законопроекта, чието пълно наименование е Закон за предотвратяване на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество, в заседанието на Комисията бе и заместник министър-председател по координация на европейските политики и институционалните въпроси Меглена Кунева.