BG EN

Новият премиер сгафи

КОМЕНТАРИ

Новият премиер сгафи

4670
на 14.03.2013
Новият премиер сгафи
Автор:   ПИК

Фразата за „мълчаливото мнозинство“ може да изяде главата на Марин Райков

Можем да си отдъхнем. Вече имаме служебен кабинет и би следвало да вървим към нормализация и консолидация. Това е най-важното и бележи един етап в политическата криза. И още една причина да си отдъхнем. Могат да се намерят много плюсове или минуси на служебния кабинет, но най-важното му достойнство е ,че няма голям недостатък. Следователно няма да предизвика скандал сред големите политически сили, няма да провокира нови улични сблъсъци. Както каза самият президент, кабинетът е „умерен, разумен и компетентен“. Достатъчно всички са изнервени и напрегнати, не е необходима нова искра. Достатъчно показателен е изборът и на самия премиер Марин Райков. Неговата дипломатичност, хладнокръвие, самообладание и работоспособност ще са му необходими не само при защита на българските интереси в Европа, но и при общуването с българските политически и обществени фактори.Това той ще усети още днес. А можеше да се случи и нещо друго.Ако президентът Плевнелиев се бе поддал на изкушението да състави кабинет само от хора от близкия му политико-икономически кръг, както постъпи при съставянето на т.н. Обществен съвет, той можеше да бъде обвинен, че прокарва корпоративни интереси от противостоящи му бизнес фактори или пък, че представя по-модерното лице на ГЕРБ от политическите му опоненти. Публична тайна е , че г-н Плевнелиев принадлежи на кръга около в. „Капитал“, който бе представен в кабинета на Бойко Борисов от Трайчо Трайков,самият Плевнелиев, Нора Караджова и донякъде Дянков, като към тях се присъединяваше и Кристалина Георгиева. В битката с милиционерското крило на Цветан Цветанов тази група губеше позиции и сигурно жадуваше за реванш. Вярно е, че двама от вицепремиерите в служебния кабинет са от ГЕРБ, но това едва ли дава основание да кажем, че това е „Б“ отбора на ГЕРБ. Съвсем друга е стилистиката на този кабинет, тя е по-скоро експертна, а не политическа и ако си свърши добре работата, на неговия фон ще изпъкнат още по-ярко безобразията на кабинета Борисов. Една от основните задачи на служебния кабинет, наред с укрепването на държавните институции и конкретните мерки в социалната сфера ще бъде провеждането на честни избори. Провеждането на избори без участието на Цветанов - дори само за това си струва съставянето на този кабинет. Премиерът Марин Райков допусна и една сериозна грешка, като оповести, че сега идва ред на „мълчаливото мнозинство“. В историята обикновено по-консервативните лидери се позовават на „мълчаливото мнозинство“, като го противопоставят на протестиращите и недоволните.Това често ги е подвеждало, защото историята се пише от авангардно мислещото и говорещо малцинство.Такива лидери са обозначавани обикновено като „реакционни“. Няма да се учудя, ако Марин Райков бъде посрещнат неприязнено от протестиращите, дори само заради тази фраза.А в България политиците си отиват понякога и заради една фраза.
препоръчано
Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 12 декември: Фалит дебне Близнаците, пари за Рибите САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 12 декември: Фалит дебне Близнаците, пари за Рибите
ПИК TV x
ТОТАЛЕН ШОК! Ивайло Мирчев се закани да реже главата на министъра на енергетиката (ВИДЕО) ТОТАЛЕН ШОК! Ивайло Мирчев се закани да реже главата на министъра на енергетиката (ВИДЕО)
ново
Днес: 16
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК