Новият управител на БНБ Димитър Радев призна: Има проблеми в централната банка
Той обеща до края на 2016 г. да върне доверието в институцията
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Механизмът за превенция на такива кризи не работи добре. Освен това няма надеждна рамка за реакция, след като вече е възникнал проблемът. Това каза в предаването Панорама по отношение на действията на БНБ по кризата "КТБ" новият шеф на централната банка Димитър Радев.
Кризата е показала, че банковият надзор не работи добре и той възнамерява именно там да съсредоточи усилията си именно там.
"Имаме проблеми със структурата на управление в БНБ, банковият надзор е бил капсулиран", посочи той.
Според него в края на 2016 г. ще има резултат от реформите, които той ще проведе.
Радев изтъкна, че проблемите в БНБ са по-скоро системни, а не лични - така той коментира ролята на предшественика си Иван Искров, изтъквайки, че цялата негативна реакция е рефлектирала върху него и той е поел отговорността си, подавайки оставка преди края на мандата си.
Радев подчерта, че ще бъде независим, следвайки единствено закона. Той уточни, че не са му били поставяни никакви условия, когато е бил издигнат за поста.
"Решението за това да запази двама от тримата предишни подуправители е изцяло мое", заяви той. Радев го защити с това, че според него те управлявали ресорите си добре.
Той бе категоричен, че не сънува "гръцки кошмар". Причината за това е, че са взети множество превантивни мерки.
Попитан късмет или малшанс е това, че България не е в еврозоната, той заяви: "Точната дума е готовност".


