Новият шеф на Лекарския съюз: Няма да атакуваме Националната здравна карта в съда
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Лекарският съюз няма да атакува Националната здравна карта в съда, а ще се опита да я използва за планиране при искане за разкриване на нови лечебни заведения, каза новият председател на Бълграския лекарски съюз д-р Иван Маджаров.
"Директорите са притеснени с основание, защото ако с новата здравна карта и с новите анекси подпишат по-малък брой легла, няма да могат да усвоят бюджетите, които им се дават. В също време имаме уверението от Министерството, че определените лимити няма да бъдат намалявали. Ще направя всичко възможно картата да се използва за планиране. Там, където е възможно, ще настоявам тя да остане като един инструмент за бъдещето планиране", уточни пред БНР д-р Маджаров.
"Българският лекарски съюз трябва да взема отношение по всички проблемни въпроси на здравеопазването в България и да защитава интересите на своите членове като ежедневно следи техните проблеми", убеден е той.
"Само когато има уважавани лекари, когато обществото разбере, че лекарите трябва да бъдат уважавани, тогава ще има ли доволни пациенти. Няма как пациентите да бъдат доволни, ако нямат доверие в твоя лекар“, продължи Маджаров.
"Разбира се, ще настояваме за повече средства. Четири милиарда годишно разпределеня НЗОК. От тях само половината отива за медицинска дейност. Трябва да знаем, че богатството на държавата откъм медицински кадри се финансира с медицинска дейност. Останалите отиват за лекарствени средства, в което няма лошо, но в последните години сме свидетели на завишаване на средствата за медикаменти, а в същото време има драстични ограничения във финансирането на дейността“, сподели още новият шеф на българските лекари.
В останалите страни от ЕС за здравеопазване се отделят повече процентни средства от БВП, отколкото у нас. Той изтъкна че спешните случаи се различават от неотложните и обществото трябва да прави разлика.
„Неотложните са една огромна част от дейността на кабинетите в спешните отделения, които никой не финансира. Когато пациентът не влезне за лечение в болницата, НЗОК не плаща за това, а когато не е спешен Министерство, по методиката, също не плаща за този преглед. Обществото трябва да знае, че тези неща няма да се финансират“.