НОВО 20! Киро и Асен с абсурдна идея: Строим завод за изгаряне на боклук в Маришкия басейн

Акценти

НОВО 20! Киро и Асен с абсурдна идея: Строим завод за изгаряне на боклук в Маришкия басейн

51469
на 08.01.2022
НОВО 20! Киро и Асен с абсурдна идея: Строим завод за изгаряне на боклук в Маришкия басейн
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Правителството на Кирил Петков излезе вчера с нова идея - "софийският" завод за изгаряне на боклука да бъде изграден в Маришкия басейн. "В комплекс „Марица Изток“ няма да бъде изграждана парогазова централа, както бе предвидено в изпратения в Европейската комисия План за възстановяване и устойчивост". Това съобщи от трибуната на Народното събрание вицепремиерът Асен Василев.

препоръчано

„Не можем да заменим независим български източник, каквито са въглищата в Маришкия басейн с вносен източник. От тази гледна точка смятаме изграждането на парогазова централа за нецелесъобразно. Това беше прието от страна на Европейската комисия", разясни той.

И обяви новата идея: „Това до което достигнахме и върху което работим, е комбинация от утилизация на отпадъци. Вместо завода за боклук да е в центъра на София, утилизация на отпадъци по най-висока технология може да се случва в Маришкия басейн. Освен това много широко мащабно развитие на батериите на ниво система. Говорим за над 12 000 мегаватчаса. И много по-сериозно развитие на геотермалната енергия“, посочи Василев, цитиран от "Епицентър".

"Геотермалната енергия, съхранение на ток в акумулаторни батерии, произвеждани у нас и изграждане на завод за изгаряне на боклук в Маришкия басейн са водещите проекти, които България защитава пред ЕК по Плана за възстановяване и устойчивост", разкри новите планове вицепремиерът.

"Съвсем спокойно можем да заложим на 400 мегавата геотермална енергия, която да се случи до 2026 г. И тази комбинация от генериращи мощности да помогне за това, ние да намалим зависимостта от въглища", обясни Асен Василев.

Изненада е, че заводът за изгаряне на отпадъци ще се премести от София край Стара Загора - в Маришкия басейн.

Идеята е свързана със зелените планове на ЕС и предстоящото затваряне на въглищните мини и спирането на "мръсните" тецове, което ще наложи заместване с нови енергийни мощности и намиране на друг поминък на хиляди работници. Досега се говореше, че в Маришкия комплекс ще бъде изградена мощна парогазова централа.

Но правителството "Петков" вече обсъжда с Европейската комисия нова визия по темата, стана ясно по време на изслушване на министър Василев днес в Народното събрание.

Завоят е неочакван, тъй като проектът за инсинератор в София е доста напреднал, има одобрена площадка и технология и тече процедура за избор на изпълнител.

"Местенето" на съоръжението означава нови разходи и допълнително оскъпяване на завода за изгаряне на отпадъци, който по досегашни оценки ще излезе към 400 млн. лева.

"Преговорите с ЕК продължават. Да повишаваме зависимостта си от газ, означава някой друг пуска и спира тока в държавата. Не можем да заменим независим български източник, каквито са въглищата в Маришкия басейн, с вносен източник", заяви вицепремиерът пред депутатите.

И поясни: "От тази гледна точка изграждането на парогазова централа е напълно нецелесъобразно. ЕК прие това и постави въпроси какви други базови мощности могат да се изградят, за да се намали зависимостта от въглищата като енергия. Това, до което достигнахме, е комбинация между батерирен комплекс и утилизация на отпадъци - вместо заводът за боклук да е в центъра на София, по най-висока технология може да е в Маришкия басейн."

"Когато говорим за батерийния комплекс, комбинирайки различни фондове, може да заложим в Маришкия басейн плавно прехвърляне на работни места, високоплатени, от съществуващите мощности към това производство. Там трябва да се развива голяма индустриална зона, това би било първа стъпка в това развитие", посочи Василев, визирайки плановете за изграждане на съоръжения за "складиране" на енергия.

Маришкия басейн ще се горят само български отпадъци, които не могат да бъдат рециклирани. България не трябва да е сметище на Европа. Има решение от миналата годинам с което се ограничава внос на определен тип отпадък. Засилен е обаче контролът по границите. В момента могат да се внасят РДФ отпадъци, но инсенератори за горене на отпадъци у нас няма, има само проекти", добави министъръ на околната среда Борислав Сандов, който също участва в парламентарното изслушване.

Неизползвано богатство

Геотермалната енергия е българско богатство, което не сме използвали въобще, каза и премиерът Кирил Петков в отговор на въпрос от социалиста Драгомир Стойнев.

„Имаме минерални извори навсякъде из България, представете си, ако можем да генерираме чисто българска енергия – базова мощност. В Турция за последните години са изградили 1,6 гигавата“, посочи Петков.

Стойнев призова за повече яснота за ядреното бъдеще на България. По думите му АЕЦ „Козлодуй“ може да си финансира нов реактор без намеса от държавата, но са нужни и други мощности – особено с оглед очертаващите се промени в транспорта.

Петков подчерта, че ще се направят нужните анализи по темата, като беше категоричен, че „това, че имаме АЕЦ, е предимство“ и може да бъде и „експортна дейност“.

От своя страна Асен Василев заяви в отговор на въпрос от страна на народния представител от ГЕРБ Жечо Станков, че в близките 4 години могат да бъдат изградени 400 мегавата геотермални мощности.

От гледна точна на България да повишаваме зависимостта си от газ означава някой друг да пуска и спира тока в България. Не може да заменим независим български източник с вносен източник и от тази гледна точка изграждането на паро-газова централа за абсолютно нецелесъобразно. ЕК приеха това и ни попитаха какви базови мощности могат да бъдат изградени, щом няма да бъдат такива на природен газ, обясни Василев.

Изгаряне на отпадъци в Маришкия басейн

Това което достигнахме, са комбинация от утилизация на отпадъци. Вместо да горим боклук в центъра на София. Това може да се случи в Маришкия басейн. Освен това залагаме проекти за съхранение не електроенергия в акумулаторни батерии с капацитет от 12 гигаватчаса. Този капацитет е два пъти по-голям от този на ПАВЕЦ Чаира, каза още Василев.

Тези батерии ще бъдат разположени близо до консуматорите на електроенергия.

Изграждане на заводи за батерии

Освен това самите батерии очаквам да се произвеждат в България. Финансиране ще се получи по фонда за справедлив преход, а фабриките за батерии ще се разположат в отново в Маришкия басейн в следващите четири години, така че да не се губят високо квалифицирани работни места.

Тази комбинация от генериращи мощности ще спомогне да намалим зависимостта на въглища и да постигнем заложените цели. Всичко това без да се налага ударно затваряне на мините в комплекса, уточни Асен Василев.

Към момента процедурата за изграждането на RDF-инсталацията в ТЕЦ-София е спряна, след като през есента на 2020 г. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) установи, че "Топлофикация София" е допуснала редица грешки при оценката на офертите в търга за изграждането на инсталацията. Така изборът на консорицума "RDF Файърд Пауър Плант София 2021", който миналото лято бе класиран на първо място с цена от 291.4 млн. лв. без ДДС (с 8 хил. лв по-ниска от прогнозната), се оказва незаконосъобразен. Затова процедурата е върната на "Топлофикация София" за ново разглеждане на техническите предложения, включвайки и отстранения кандидат "Термо Атом 2021".

В процедурата за избор на фирма, която да изгради инсинератора за горене на RDF в София, участваха общо пет фирми, но само две от тях стигнаха до крайното класиране.

Освен обединението победител, в което влизат строителна фирма "Микс-констръкшън" на Стамен Иванов и Пламен Христов и още три китайски и една турска фирма, на второ място бе "Джи Ар Си" на Богомил Манчев. Жалби пред КЗК подадоха фирмата на Манчев, в която влизат "Атоменергоремонт" и италианските Termomeccanica Ecologia TM.E. S.p.A и Comef. TM.E, както и консорциъмт около "Геотехмин" и две турски фирми - "Гео ран". Антимонополната комисия е уважила частично само първите две жалби, но и това се е оказало достатъчно, за да се отмени изцяло класирането.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво я очаква всяка зодия в празничния ден САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво я очаква всяка зодия в празничния ден
ПИК TV x
Георги Харизанов ексклузивно пред ПИК TV: 6 или 7 партии влизат в парламента. ГЕРБ бият с много (ВИДЕО) Георги Харизанов ексклузивно пред ПИК TV: 6 или 7 партии влизат в парламента. ГЕРБ бият с много (ВИДЕО)
ново
Днес: 13
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК