Новозеландският премиер: Да замеряте министрите с вибратори е лошо за имиджа на страната
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Хвърлянето на гумени вибратори по министрите не помага за имиджа на Нова Зеландия и е „отвратителен начин” да се държиш на националния празник на страната. Това заяви премиерът Джон Кий, цитиран от АФП. Той коментира вчерашния инцидент, при който по време на празненствата за националния празник министърът на икономическото развитие Стивън Джойс беше уцелен по главата от розов вибратор, хвърлен от протестираща жена.
„Отвратително е, защото снимката от инцидента обиколи целия свят и сега хората теоритично си мислят, че в Нова Зеландия отбелязваме националния си празник като хвърляме секс играчки по министрите”, обясни Кий.
Той добави, че „грубият и първичен” протест не е отивал на семейния характер на събитието. Инцидентът се случи в град Вайтанги, който е традиционният център на тържествата.
През 1840г. там е подписан договора между Британската корона и местните маори, който проправя пътя за колонизацията и основаването на страната. Протестиращата жена хвърли вибратора по икономическия министър заради несъгласието й с подготвянето Тихоокеанско търговско споразумение със САЩ. „Това унищожава нашия суверенитет” , извика протестиращата Джоси Бътлър, след като хвърли секс играчката по министъра, пише „Индипендънт”. „ТТП продава нашите права и свобода. Направих го за нашата страна”, заяви тя, след като беше отведена настрани. Жената беше задържана от полицията и по-късно пусната без повдигнати обвинения.
Споразумението за Транстихоокеанско партньорство беше критикувано заради продължаващата секретност на преговорите, до които обществеността няма никакъв достъп, а последиците могат да засегнат демокрацията, работни места и безопасността на храните. ТТП беше подписано от 12 страни на 4 февруари.


