ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Най-влиятелният полски политик Ярослав Качински, лидер на управляващата партия "Право и справедливост", бе официално назначен днес за вицепремиер на Полша, съобщи БТА, като цитира ДПА.
Качински, който бе министър-председател от 2006 до 2007 г., не бе заемал официална длъжност в правителството след връщането на власт на партията му в края на 2015 г.
Новото полско правителство положи днес клетва пред президента Анджей Дуда, предадоха ТАСС и полски медии.
Церемонията се състоя в градината на президентския дворец във Варшава при спазване на социална дистанция и други санитарни мерки. Повечето министри бяха с маски и ръкавици. В началото на церемонията Качински не спазваше тези мерки и за да се ръкува с него при връчването на папката с документите за назначение, президентът Дуда също свали ръкавицата си. В края на церемонията Качински се оттегли и не присъства на фотосесията с президента и министрите.
След реформата в кабинета на Матеуш Моравецки броят на министерствата бе сведен от 20 на 14. Освен вицепремиер Качински ще бъде и начело на комитета по вътрешни работи, правосъдие и национална отбрана. Кабинетната рокада бе направена след вътрешни междуособици в управляващото мнозинство.
След встъпването в длъжност на новото правителство управляващото мнозинство ще може да се съсредоточи върху законодателната си дейност, вкл. продължаване на съдебната реформа и извършването на реформа в медиите, каза днес депутатът от "Право и справедливост" Кшищоф Соболевски. В изявление пред националната телевизия той подчерта, че борбата са коронавируса все пак остава приоритет.


