ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В последната една година в публичното пространство регулярно се завърта плочата "Борисов президент".
Миналия уикенд в един и същи ден това се чу и от устата на бившия депутат от ГЕРБ Вежди Рашидов, и от председателя на СДС Румен Христов.
Евентуалната кандидатура на Борисов за трона на Румен Радев на "Дондуков" 2 обаче е нож с две остриета и може да има негативен ефект не само върху ГЕРБ, но и върху държавата.
Такава хипотези лансира Добромир Живков от "Маркет Линкс".
"Борисов през годините неведнъж е заявявал, че няма да се кандидатира. От друга страна виждаме, че някакси не се чувства комфортно в ролята на председател на Парламентарната група. Нормално е да търси следващата стъпка в своята политическа кариера, която най-естествено е да бъде президентската позиция. Според мен евентуалната негова кандидатура би била вероятна.
Но тук трябва да кажем нещо много важно - в какво състояние ще остане ГЕРБ, ако Борисов излезе от партията и влезе в президенството. ГЕРБ е системна партия, структороопределяща в българската политика. Наследството от Борисов и работата на партията в бъдеще е изключително важно за стабилността в страната. За това как точно ще се случи трансферът на лидерството в ГЕРБ трябва да се работи, да се говори, да се изградят вътрешни механизми, ако щете...", коментира Живков пред "Евронюз България".
Според него, ако този процес не бъде изключително професионално подготвен и отигран, има опасност да се срути цялата политическа система.
"Може да стане опасно не само за ГЕРБ, но и за цялата политическа система. ГЕРБ е много важна партия, политическа сила, която отстоява европейското развитие на България. Евентуално загуба на влияние на ГЕРБ би отворило вратата за следващи популистки формации, които да дестабилизират страната. ГЕРБ е народна партия и успява да привлича голяма част от българските избиратели. Ако в ГЕРБ се случи сериозна криза, това може да доведе такава и в страната", добави още социологът.
Той засегна и намеренията на опозицията да внасят вотове до дупка. Според него по този начин те единствено биха направили услуга на управляващото мнозинство.
"С тези вотове стабилизират мнозинството. И от друга страна - темите, по които се иска недоверие, в един момент ще се изчерпат. Да вземем, например, антикорупцията. Обичайно се приема, че знамето на антикорупционната политика са ППДБ. Но видите ли, сега "Възраждане" ще изземе тази инициатива. Това в някаква степен ще депозиционира либералното представителство в парламента. Това са неща, които влияят на политическия процес, не са просто формалност. Скептичен съм, че вотовете на недоверие биха довели до отклонение от пътя към еврозоната и до нарушаване на стабилността на кабинета", каза още Живков.
Той все пак направи и следното уточнение: "...Но никой не знае. Може в един момент на някой от основните политически играчи в тази коалиция това да бъде удобен повод и да го използва, за да прекрати съществуването на този кабинет".