ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Американският президент Барак Обама пристигна в Саудитска Арабия, където ще се опита да заздрави отношенията с един от традиционните съюзници на САЩ.
В сив костюм, държавният глава слезе на Международното летище „Крал Калид“ в Рияд в 10:15 (13:15) българско време, съобщи АФП.
По време на двудневното си посещение, негово четвърто за двата му президентски мандата, Обама ще се срещне с крал Салман, ще вземе и участие в срещата на страните от Персийския залив. Държавният новинарски канал "Ал-Екбария" не излъчи пристигането на Обама, въпреки че минути преди това на живо предаде идването на петролните крале от Залива.
Напрежението между Вашингтон и Рияд се дължи на подобряването на отношенията САЩ-Иран и законодателни инициативи в американския Конгрес, с които на кралството ще може да се търси отговорност за терористичните атаки на 11 септември 2001 година. Вчера Обама заяви, че ще наложи вето на законопроекта, позволяващ на американските граждани да подават искове в съдилищата срещу правителството на Саудитска Арабия по обвинение в участие в атаките на 11 септември. В публикувано интервю по Си Би ЕС държавният глава обясни, че този документ създава опасен прецедент и сериозно усложнява отношенията с други страни.
"Това не е проблем само на отношенията между САЩ и Саудитска Арабия”, заяви Обама. „Това е проблем на общия подход на САЩ към останалите държави. Ако създадем възможност в САЩ да се подават индивидуални искове срещу правителства на чужди държави, то и гражданите на други страни постоянно ще се обръщат към своите съдилища с искове срещу САЩ", заяви Обама.
Споровете около новия законопроект в Конгреса се случват в навечерието на посещението на Обама в Саудитска Арабия и призивите към държавния глава да разсекрети последните 28 страни от доклада за атентатите на 11 септември, в които се смята, че има доказателства за участието на Саудитска Арабия.
Същевременно миналата седмица се появиха неофицални информации, че ако законопроекта бъде приет, Рияд ще изтегли 750 милиарда свои активи в Америка. Преди Обама да наложи вето върху плановете, говорителят на администрацията му Джош Ърнест заяви сериозното притеснение на институцията от такъв развой, който може да внесе смут в световната финансова система.