Огнян Минчев: Румен Радев упражнява силен натиск върху Петков и Василев, за да запази властови позиции. Хареса му да управлява без да носи отговорност
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Четирите партии, които преговарят за участие в бъдещо коалиционно правителство, трябва да се споразумеят, защото алтернативата не е добра за повечето от тях. Въпреки това те се намират под силен и многостранен натиск, което означава, че постигането на споразумение няма да бъде лесно и то няма да бъде много стабилно, дори само заради факта, че за първи път в историята на България четири политически партии ще съставят коалиция". Тази прогноза направи пред БНР политологът доц. Огнян Минчев.
Според него лидерите на "Продължаваме промяната" са неопитни в политиката и се намират под силния натиск на президента Румен Радев, на когото, според Минчев, му е харесало да управлява.
"Тъй като това управление не му носи никаква отговорност и никаква цена не плаща за него, а му харесва да бъде значима фигура, предполагам, че той упражнява и кадрови, и всякакъв друг натиск върху ПП, за да нареди хора, които да продължат властовата му позиция и в следващото, избрано вече от парламента, правителство. От "Дондуков" 2 се оказва силен натиск върху Петков и Василев и този натиск ще се засилва", смята Минчев.
Доц. Минчев коментира споменатата от Румен Гечев коалиционна формула за бъдещото правителство 8-4-3-2:
"Тази формула може да е работен вариант или желание на Гечев, но не е потвърдена от водещата формация в преговорите. Тя може би отговаря на съотношението на силите в парламента, но съставът на правителството ще зависи от много други неща".
По думите на политолога заявеното желание на ИТН да поеме Министерството на земеделието показва връзките ѝ със Сарая (ДПС и Доган - б.р.).
"Първите няколко месеца на правителството натискът от кризите ще поддържа конструкцията на коалиционното правителство изправено, но ще омръзне тази стабилност, ако не решава въпроси, а само подкрепя тези четирима участници в една изпълнителна власт, която не върши кой знае каква работа. Още напролет ще има натиск, който ще постави под въпрос съществуването на това правителство, което или ще променя поведението си в управлението на страната, или ще даде ход на нова политическа криза, която да постави под въпрос дали парламентът е в състояние да излъчи второ правителство, или ще отидем на нови предсрочни избори", коментира още той.