ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Болестта на Паркинсон засяга над 6 милиона души по света. В България болните са около 15 000, като в напреднал стадий са 30%, а в последен - около 1000 души.
Ново за страната лечение на късен Паркинсон е одобрено за реимбурсиране от Здравната каса. Става въпрос за нов тип портативна помпа, която подава директно в гастроинтестиналния тракт тройна комбинация от медикаменти. Експертни центрове за назначаване на терапията са МБАЛНП “Свети Наум”, УМБАЛ “Александровска”, Първа МБАЛ в София и УМБАЛ “Свети Георги” в Пловдив.
“Това е най-физиологичното лечение досега на късен Паркинсон - обясни в дискусия с водещи невролози акад. д-р Иван Миланов, председател на Българското дружество по неврология и директор на Университетската болница по неврология и психиатрия “Свети Наум” в София. - Когато пациентите приемат основното лекарство на таблетки, настъпват пикове в серумната му концентрация, които увреждат рецепторите. Докато при новата помпена терапия медикаментът се подава на малки кванти и не уврежда рецепторите. Освен това комбинацията му с още два медикамента, които забавят неговото разграждане, държи серумната концентрация на лекарството в постоянни нива. Ефектът върху пациентите е много добър. Според тях с това лечение състоянието им се връща с 10 години назад.”
Защо са важни тези 10 години? Средно след толкова време от началото на заболяването се навлиза в напредналия стадий, а в последния - след още 3-4 години. Пероралните терапии спират да действат след десетата година от болестта и тогава пациентите преминават в т. нар. “късна фаза”.
От Паркинсон най-често заболяват мъжете, като причината все още не е докрай изяснена. Характерно за болестта е, че се проявява около 60 г., но понякога може да се открие и при далеч по-млади хора, включително такива под 30.