ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Около 20 бургазлии очакват възможност за трансплантация. Това каза за Радио „Фокус” – Бургас д-р Милена Минева, координатор по донорството, към МБАЛ - Бургас.
По думите й, най-много хора очакват да им се трансплантира бъбрек, голям е броят и на чакащите за чернодробна трансплантация, а за сърдечна са най-малко. Очакващите жизненоважната операция са на различна възраст, като има и деца, и възрастни.
„Въпреки, че има декларация в сините здравни книжки, ние все още търсим писмено съгласие от най-близките на подходящия донор. Търсим единствено ако има регистрирано несъгласие в системата. Прекратяваме всякакви мероприятия, ако приживе донорът е заявил, че не е съгласен. Взимаме задължително писмено съгласие от най-близките, ако няма регистрирано несъгласие”, информира д-р Минева.
Тя обяснява, че всеки орган живее с тази възраст, която е на донора. Ако се вземе сърце на 60-годишен човек, то животът на този потенциален орган ще е 15 години.
Така ако се сложи на малко дете, този орган ще живее в него, вероятно, само още 15 години и след този период, то ще има нужда от нова трансплантация. Затова, според специалиста, органите се слагат на хора, които са около възрастта на донора.Това обаче затруднява изключително намирането на подходящи органи за деца, които се нуждаят от трансплантация.
За да е подходящ обаче донорът, се изисква освен близка възраст да има съвпадение по кръвна група и имунологична лаборатория да направи проби за по-специфично тъканно определяне на органа, за да се намали рискът от отхвърляне. „Колкото по-голям е процентът на тъканното съвпадение, толкова по-малък е рискът от отхвърляне. Как ще протече посттрансплантационният период при реципиента, това никой не може да определи”, допълва д-р Минева.