ООН бие тревога: Войната в Судан може да предизвика най-тежката гладна криза в света
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Войната в Судан оставя над 25 милиона души хванати в капана на продоволствената несигурност, предупреждава Организацията на обединените нации.
Предупреждението идва след като американският посланик на САЩ в ООН Линда Томас-Грийнфийлд каза, че разполага с доказателства, че паравоенните сили в Судан са насилвали сексуално малолетни момичета в складовете на Световната продоволствена програма на ООН. Там са били доставките за Судан.
Грийнфилд представи доклад на 6 март, който определи като "52 страници, от които стомахът ви се преобръща".
В доклада се казва, че бомбардировките и изстрелите и на двете воюващи страни са разрушили училища, болници, пазари и правителствени сгради.
ООН заяви още, че рязкото увеличаване на насилието, основано на пола, след избухването на сраженията в Судан представлява престъпление срещу човечеството.
Девет от всеки десет души в страната са изправени пред извънредни нива на глад и са блокирани в трудно достъпни райони заради войната. Това заяви в сряда Световната продоволствена програма (WFP) на ООН за борбата с глада в света.
„Преди двадесет години Дарфур беше изправен пред най-голямата гладна криза и целия свят се обедини, за да помогне. Днес обаче народът на Судан е забравен. Милиони животи, както и мирът и стабилността на целия регион са заложени на карта“, казва Синди Маккейн, изпълнителен директор на Световната продоволствена програма.
Историята на Судан е наситена с конфликти и няколко държавни преврати през годините. От независимостта си през 1956 г. Судан е преживял повече от 15 военни преврата и често е управляван от военни, с кратки прекъсвания от периоди на демократично парламентарно управление.
Дори за постигането на независимост през 2011 г. страната преминава през две граждански войни, в които загиват близо 1,5 милиона души.
Войната в Судан през април 2023 г. започва от столицата Хартум с пореден опит за преврат.
Сраженията са между редовната армия на Судан и паравоенните Сили за бърза подкрепа (СБП). Сраженията са провокирани от конфронтация между генерал Абдел Фатах ал-Бурхан - държавния глава на Судан, и генерал Мохамед Хамдан Дагало, който е командир на СБП.
От избухването на конфликта през април месец осем милиона са принудени да напуснат домовете си, което предизвиква най-голямата разселническа криза в света.
Тя се задълбочава след като от Световната продоволствена програма е принудена да спре доставките на хуманитарни помощи от Чад до западния регион на Судан, защото местните власти забраняват преминаването на конвоите от камиони, казват от програмата на ООН, предава бТВ.
Едно от всеки пет деца в транзитните центрове на главния граничен пункт между Судан и Южен Судан е недохранено, показват данни на програмата.
Световната продоволствена програма няма достъп до 90% от хората, които са изправени пред „извънредни нива на глад“ и твърди, че само 5% от населението на Судан „може да си позволи едно хранене на ден“.