BG EN

ОПАСНО: Младите мъже със сериозен здравен риск - вижте за какво да следите

Бомба

ОПАСНО: Младите мъже със сериозен здравен риск - вижте за какво да следите

7236
на 05.01.2019
ОПАСНО: Младите мъже със сериозен здравен риск - вижте за какво да следите
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Рак на тестисите е диагностициран по-често сред младите мъже. Затова те трябва да са запознати със симптомите на заболяването, предупредиха американски специалисти, цитирани от БТА.

препоръчано

Ракът на тестисите е относително рядко срещан - около 9000 нови случая на заболяването ще бъдат регистрирани тази година в САЩ, но е най-често диагностицираният вид рак сред мъжете на възраст между 15 и 40 години.

"Заболяването е лечимо особено ако е диагностицирано в ранния му стадий" - заяви д-р Адития Багродия от Югозападния тексаски университет в Далас.

"Неловкото положение, свързано със симптомите му, и дори объркването му с преносими по полов път болести могат да накарат млади мъже да не потърсят медицинска помощ, когато болестта е в най-ранния си и най-лесно лечим стадий."

Сред признаците на заболяването са болезнена подутина на тестисите или поява на малка буца в единия от тях, усещане за тежест в скротума, тъпа болка в слабините или скротума. Едва 10 процента от пациентите изпитват болки в тестисите. Ако заболяването се разпространи в други части на организма, е възможно пациентът да има болки в гърба, подуване на лимфните възли на врата, затруднено дишане, болки в гърдите. Мъжете, за които рискът от рак на тестисите е голям, трябва ежемесечно да минават медицински прегледи.

"Диагностицирането на болестта в ранния ѝ стадий може да означава да се направи разлика между лека операция и многобройни хирургични интервенции, потенциална химиотерапия и радиотерапия", отбеляза д-р Багродия.

Бомба x
Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев пред ПИК TV: Идват захлаждане и валежи (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев пред ПИК TV: Идват захлаждане и валежи (ВИДЕО)
ново
Днес: 19
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК