Оплаквания от своеволия на администрацията по еврофондовете, отчита анализ на комисията на Слави Бинев

ЧАС ПИК

Оплаквания от своеволия на администрацията по еврофондовете, отчита анализ на комисията на Слави Бинев

4766
на 07.04.2015
Оплаквания от своеволия на администрацията по еврофондовете, отчита анализ на комисията на Слави Бинев
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Парламентарната Подкомисия по усвояването на средствата от ЕС изготви доклад-анализ за трудностите в сектора след срещите си с кметове и представители на бизнеса.  

WINBET – забавление онлайн с над 2000 слот игри! (18+)

препоръчано

Документът има за цел да е база, на която да се проведе задълбочена публична дискусия по проблемите с европейските средства.

Всички набелязани проблеми и предложените мерки за техните решения, както и препоръките на Европейския парламент ще бъдат изпратени до управляващите европейските средства органи и до г-н Томислав Дончев, заместник министър-председател по европейските фондове и икономическата политика, за да се поиска тяхното становище по поставените теми.

Анализът е приет с 4 гласа „за“ на редовно заседание на Подкомисията по усвояването на средствата от  Европейския съюз, проведено на 24 март 2015 г.

От разговорите с кметове са набелязани два основни момента - при подаване на предложение за проект и неговото одобрение, общините се доверяват на това одобрение и последващите финансови корекции доказват, че първоначалното одобрение на проекта е проформа, се посочва в анализа.

От местните администрации предлагат първоначалното одобрение така да се формира, че бенефициентите да знаят, че не могат да претърпят последващи корекции. Защо се търси винаги отговорност от общините, но не и от другите участващи органи? Ако се въведе отговорност и за тях, ще се повиши качеството на работа. Предварителният и текущият контрол трябва да бъдат водещи, а не последващият, посочват кметовете.

Другият важен момент е, че различните управляващи, сертифициращи и одитиращи органи имат различни изисквания. Тези изисквания задължително трябва да бъдат унифицирани. Също така се отбелязва липса на комуникация между отделните органи (най-вече управляващите и изпълнителна агенция „Одит на средствата от Европейския съюз"). Предлага се седиференцирания подход при финансовите корекции. Настоява се за дискусия относно промяна на вида финансови корекции. У нас винаги това е за сметка на бенефициента (общината), посочват кметовете.

Общините настояват да се помисли и за отговорност за консултантите, които изготвят проектите и заради които впоследствие имат проблеми и/или търпят финансови корекции.

Изтъква се идеята за създаване на независим арбитраж, който да разглежда проблема с финансовите корекции. Сега общините не могат да обжалват наложените корекции. Това се отчита като нетърпимо и крайно нецелесъобразно.

Проблемът с административния капацитет е от особено значение за малките общини. Там или нямат кадрови ресурс, който да разработва проектите или имат, но той е крайно недостатъчен. Възнаграждението на хората в тази сфера ги кара да предпочитат частния сектор пред работата в общината. Предложението тук е да се помисли за орган на по-високо ниво, който да е специализиран в разработването на подобни проекти, най-вече за малките общини, се посочва в анализа на подкомисията, ръководена от Слави Бинев.

В тази връзка се изтъква огромната документация, която се изисква, но която често не се споменава в закона, че трябва да се представи. Бюрокрация и своеволия на администрацията. Очаква се максимално скорошно въвеждане на възможност за кандидатстване по проекти единствено по електронен път, констатират депутатите от подкомисията.

Проблемът със самоучастието важи за всички общини, но за малките общини е още по-сериозен. Предлага се да се обмисли държавата да създаде специален (гаранционен) фонд, който да покрива самоучастието на общините, или поне на най-бедните и малките.

Всички общини страдат от липса на информация за възможностите за кандидатстване за европейски средства. Става въпрос за всякаква информация - за проекти, какви дейности се финансират, срокове (много често им се поставят непосилно кратки срокове за кандидатстване), сочи анализът на депутатите. 

Общините се обединяват около идеята, на областен съвет да се приеме стратегия за програмния период, което ще улесни много тяхната работа.

 Бизнесът настоява за електронно подаване на документи при кандидатстване по европроекти и информира за проблеми с администрацията при подаване на документи (бавна обработка, ненадеждност и др.). Подкомисията и бизнесът се обединяват около заключението за публичност на одитните доклади и кореспонденцията на управляващите европейски средства органи с европейските институции.

Бизнесът има проблем с достъпа до мостово финансиране. Изтъква се нужда от дискусия за алтернативно финансиране. Основен проблем си остават обществените поръчки и многобройните проблеми, свързани с тях. Предлага се за обсъждане идеята банките да се използват като междинно звено поради техния експертен потенциал. Бизнесът желае да види резултатите от програмата „Джереми”.

Проблемът с информацията за програмите си остава много сериозен. Бизнесът предлага държавата да настоява пред Европейската комисия да получим финансиране освен за инфраструктурни проекти, но и за проекти в сферата на високите технологии.

Изключителната важност на анализа и предприетите мерки, свързани с него, се потвърждават и от резолюция (10.03.2015г. - № A8-0024/2015) на Европейския парламент, в която се настоява за по-щателни проверки на използването на европейските фондове, по-ефективни мерки за възстановяване на загубените от измами и нередовни разходи средства, както и за активни антикорупционни политики в страните членки, се казва в заключението на анализа на подкомисията на Слави Бинев.

 Страните членки и ЕК трябва да се стремят да възстановят повече от загубените заради нередности средства, особено в селското стопанство.

ЕП настоява страните членки да възприемат единен подход, тъй като в момента те не използват едни и същи критерии за разкриване и докладване на измами с европейски средства. В резултат на това някои страни разкриват и докладват много малко случаи. Тъй като отговорните органи в страните членки често просто заменят сгрешените проекти с други (както е в България), без съответното разследване на нередностите, комисията по бюджетен контрол призовава за въвеждането на задължителни наказателни процедури на ниво ЕС.

Страните членки трябва да демонстрират твърда политическа воля за борба с корупцията и ДДС измамите.

Контрабандата на фалшиви или облагани с високи данъци стоки, включително цигари, причинява огромни загуби на бюджета на ЕС.

Необходима е и защита  на лицата, които подават сигнали за нарушения и измами с европейски средства. 

 Видно от анализа е, че съществуват множество проблеми, които силно усложняват усвояването на европейски средства. Изброените проблеми и решения не претендират за изчерпателност.

 Работата на Подкомисията по усвояването на средствата от  Европейския съюз стартира на 13 януари 2015 г. За периода от 13 януари до 20 март 2015 г. са проведени 6 заседания.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 април - денят носи успех за Телците, Стрелците имат възможност да попълнят банковата си сметка САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 април - денят носи успех за Телците, Стрелците имат възможност да попълнят банковата си сметка
ПИК TV x
САМО В ПИК TV! Стойчо Стойчев предупреди за възможен страшен батак, ако Главчев подаде оставка: Всичко се счупи заради изказването на Борисов за външния министър (ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Стойчо Стойчев предупреди за възможен страшен батак, ако Главчев подаде оставка: Всичко се счупи заради изказването на Борисов за външния министър (ВИДЕО)
ново
Днес: 4
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК