ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Централният комитет на опозиционния Социалдемократически съюз /СДСМ/ единодушно реши партията да не участва в предстоящите предсрочни парламентарни избори в Република Македония на 24-ти април.
Честни и демократични избори са основната цел, а не самата дата на изборите. Македония няма нужда от още едни нередовни избори и поради тази причина промяната на датата на изборите не е само желание на опозицията, а част от пълното изпълнение на Договора от Пържино, каза лидерът на СДСМ Зоран Заев след заседанието на ръководството на партията.
Според него само за 40 дни не е възможно да бъде извършена проверка на избирателния списък. "Без изчистен избирателен списък не може да има честни избори. Не може да има честни и демократични изори без регулация на медиите, без да има свободно медийно пространство за всички политически партии преди изборите. Поради тези причини СДСМ няма да участва в изборите на 24-ти април", подчерта Заев.
Лидерът на СДСМ съобщи, че опозицията ще остане в парламента за да даде възможност за промяна на датата на изборите и да се изпълнят всички условия за провеждането на честни и демократични избори чрез изчистването на избирателния списък. Зоран Заев съобщи, че представителите на опозицията ще останат в правителството до 24-ти февруари.
ПИК припомня, че на 18-ти януари премиерът Никола Груевски подаде оставка и в страната бе сформирано служебно правителство ръководено от Емил Димитриев, досегашен генерален секретар на управляващата партия ВМРО-ДПМНЕ. Парламентът ще се саморазпусне на 24-ти февруари. Преговорите с посредничеството на еврокомисаря Йоханес Хан с четиримата политически лидери за разрешаване на политическата криза в страната на 15-ти януари - Никола Груевски /ВМРО-ДПМНЕ/, Зоран Заев /СДСМ/, Али Ахмети /ДСИ/ и Мендух Тачи /ДПА/ се провалиха.


