Вяра Петрова, срещу чието име пишело "да се удари", не е в конфликт на интереси
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Бившата народна представителка от ГЕРБ Вяра Петрова не е в конфликт на интереси. Това е решила Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси (КПУКИ) на 18 юли. Днес беше оповестено решението.
То е интересно дотолкова, доколкото името на Петрова присъства в скандалния бележник на ексшефа на Комисията Филип Златанов. Срещу него отстраненият от длъжност председател на органа бе записал: "да се удари".
През ноември 2012 г. срещу Петрова беше подаден сигнал за това, че е източила близо 700 хил. лв. от европрограми, предназначени за безработни. Сигналът беше подаден от областния лидер на БСП в Бургас Атанас Зафиров. Според него майката на Вяра - Нели Димитрова Симова, е усвоила най-много средства – нейната фирма Център за професионално обучение “Насърчаване на заетостта” е получила 250 000 лева, за да обучи персонала на Курортен комплекс “Елените”, припомня "Офнюз". Според сигнала депутатката е оказала натиск върху регионалното бюро по труда в Бургас. Така от схемата се облагодетелствала и фирмата на съпруга ù, която получила ваучери за преквалификация на работници по европрограмата.
В решението си Комисията в състав от трима свои членове - Катя Станева, Паскал Бояджийски и Николай Николов, обявява, че Вяра Петрова не е в конфликт на интереси, защото не е упражнила “властническо правомощие”, а в същото време липсват данни за какъвто и да било частен интерес – нито Петрова, нито съпругът ѝ или майка ѝ, са облагодетелствани от това, че тя е била депутат. Подробно са описани и аргументите на комисията.
Междувременно стана ясно, че Вяра Петрова е подала заявление за напускане на ГЕРБ. В края на ноември 2012 година тя подаде оставка като депутат и координатор на ГЕРБ-Карнобат пред партията си.
Прокуратурата има право да протестира срещу решението на КПУКИ.


