ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Премиерът на Унгария Виктор Орбан обяви плана на Европейския съюз да обвърже финансирането със спазването на върховенството на закона и зачитането на ЛГБТ правата за „изнудване“ и заяви, че блокът се превръща във втори Съветски съюз, предава Ройтерс, цитирана от "Фокус".
В петък унгарският лидер бе категоричен, че Будапеща няма да приеме обвързването на европейските средства с критериите за върховенство на закона.
Преди това, на 5 ноември, европейските лидери и Европейския парламент се договориха да обвържат средствата от 7-годишния бюджет и фонда за възстановяване от коронавируса с европейските ценности и зачитането на ЛГБТ правата. Това означава, че ако сделката бъде приета от държавите, Брюксел ще може да спира финансиране на базата на нарушения на върховенството на закона.
Премиерът съобщи, че е провел телефонен разговор с германския канцлер Ангела Меркел, в който е потвърдил възраженията си срещу плана. Той е казал още, че ако предложението на ЕП и германското председателство бъде прието, „това ще означава, че сме създали втори Съветски съюз от Европейския съюз“.
„Не това искахме... не създадохме ЕС, за да получим втори Съветски съюз“, подчертава Орбан.
„Навремето, в комунистическия свят, на това му се казваше анти-съветска дейност, а сега те искат да наказват страни-членки, позовавайки се на анти-европейска дейност“, продължи унгарският лидер.
Без да заплашва директно, че ще наложи вето на бюджета, Орбан заяви, че проектопредложението „няма обективни критерии... те искат да изнудват страните на идеологическа база“.
По този въпрос Унгария има пълната подкрепа на Полша. В четвъртък премиерът на страната Матеуш Моравецки написа писмо на европейските лидери, в което също ги предупреждава, че Варшава не може да приеме предложенията.
„Дискриминационните механизми, основани на произволни, политически мотивирани критерии, не могат да бъдат приети, защото не отчитат съществени аспекти на европейското право“, написа той във Фейсбук.
Преговорите за бюджета за 2021-2027 г. все още продължават. Пакетът от общо 1,8 трилиона евро ще бъде най-големият досега на ЕС и се цели да възстанови европейската икономика след кризата с Covid-19.